Ulgi dla osób wojskowych i ich rodzin przy przejazdach kolejami państwowemi.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA KOMUNIKACJI
z dnia 20 stycznia 1934 r.
wydane w porozumieniu z Ministrem Spraw Wojskowych o ulgach dla osób wojskowych i ich rodzin przy przejazdach kolejami państwowemi.

Na podstawie art. 13 lit. b), 28, 37, 39 i 45 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 28 października 1933 r. o uposażeniu wojska (Dz. U. R. P. Nr. 86, poz. 664) zarządza się co następuje:
§  1.
(1)
Osoby wojskowe i ich rodziny korzystające przy przejazdach kolejami państwowemi z następujących ulg:
a)
oficerowie i podoficerowie (starsi marynarze) zawodowi pełniący czynną służbę wojskową, oficerowie rezerwy, powołani do czynnej służby celem przemianowania na zawodowych, podoficerowie i szeregowcy, pełniący obowiązkową służbę czynną, nadterminowi, tudzież podchorążowie (uczniowie szkół, kształcących na oficerów zawodowych) opłacają za przejazd należności według tabeli opłat, stanowiącej załącznik do niniejszego rozporządzenia;
b)
żołnierze rezerwy, powołani na ćwiczenia wojskowe lub na dodatkowe ćwiczenia wojskowe opłacają w czasie pełnienia czynnej służby wojskowej przy przejazdach kolejami normalnotorowemi należności według tabeli szóstej stanowiącej załącznik do Taryfy osobowej, bagażowej i ekspresowej Polskich Kolei Państwowych, Część II, obowiązującej od 1 stycznia 1934 r. (Dziennik Taryf i Zarządzeń Kolejowych z r. 1933 Nr. 77, poz. 603), a przy przejazdach kolejami wąskotorowemi połowę opłat normalnych;
c)
rodziny oficerów i podoficerów (starszych marynarzy) zawodowych, pełniących czynną służbę wojskową, tudzież oficerów rezerwy, powołanych do czynnej służby celem przemianowania na zawodowych, opłacają za przejazd połowę opłat normalnych.
(2)
Oficerom, chorążym i podchorążym przysługuje prawo przejazdu w klasie I, II lub III, innym żołnierzom w klasie III.

Rodzinom oficerów i podoficerów (starszych marynarzy) zawodowych, pełniących czynną służbę wojskową, tudzież oficerów rezerwy, powołanych do czynnej służby celem przemianowania na zawodowych, przysługują uprawnienia przejazdu w tej klasie pociągu, w której służy prawo przejazdu głowie rodziny.

(3)
Ulgi powyższe stosuje się przy przejazdach w pociągach osobowych i pośpiesznych; przy przejazdach w pociągach luksusowych (ekspresowych) nie przysługują żadne ulgi.
§  2.
Ulga w opłacie za przejazd koleją jest stosowana przez kasę kolejową przy sprzedaży biletów (bilety ulgowe).

Podstawę do nabycia tych biletów stanowią:

a)
dla oficerów i podoficerów (starszych marynarzy) zawodowych, pełniących czynną służbę wojskową, oficerów rezerwy, powołanych do czynnej służby celem przemianowania na zawodowych, nadterminowych, podchorążych, tudzież dla rodzin oficerów i podoficerów (starszych marynarzy) zawodowych, pełniących czynną służbę wojskową, oraz oficerów rezerwy, powołanych do czynnej służby celem przemianowania na zawodowych, legitymacje osobiste zaopatrzone w fotografię, wydane przez władze wojskowe;
b)
dla podoficerów i szeregowców, pełniących obowiązkową służbę czynną, karty urlopowe, wystawiane przez formacje wojskowe;
c)
dla żołnierzy rezerwy (§ 1. ust. (1) pkt. b)-zaświadczenia, wystawiane przez formacje wojskowe.

Wzory legitymacyj osobistych, kart urlopowych i zaświadczeń ustalają zarządzenia Ministra Spraw Wojskowych.

§  3.
Postanowienia niniejszego rozporządzenia mają analogiczne zastosowanie do żołnierzy zawodowych w stanie nieczynnym, pobierających uposażenie, oraz do ich rodzin.
§  4.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 1 lutego 1934 r.

ZAŁĄCZNIK 

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

Opłaty ulgowe.

grafika

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1934.9.76

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Ulgi dla osób wojskowych i ich rodzin przy przejazdach kolejami państwowemi.
Data aktu: 20/01/1934
Data ogłoszenia: 31/01/1934
Data wejścia w życie: 01/02/1934