Wykonanie ustawy z dnia 22 października 1931 r. w sprawie zwolnienia od podatku cukru, przeznaczonego na dożywianie dzieci w szkołach, przedszkolach i ochronkach.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU
z dnia 21 listopada 1931 r.
w sprawie wykonania ustawy z dnia 22 października 1931 r. w sprawie zwolnienia od podatku cukru, przeznaczonego na dożywianie dzieci w szkołach, przedszkolach i ochronkach.

Na podstawie art. 4 ustawy z dnia 22 października 1931 r. w sprawie zwolnienia od podatku cukru, przeznaczonego na dożywianie dzieci w szkołach, przedszkolach i ochronkach (Dz. U. R. P. Nr. 100, poz. 765) zarządzam co następuje:
§  1.
1)
Prawo korzystania ze zwolnienia od podatku spożywczego cukru, przeznaczonego na cele dożywiania dzieci w szkołach, przedszkolach i ochronkach, służy tylko komitetom pomocy dla bezrobotnych w zakresie prowadzonej przez nie akcji.
2)
Zwolnienia od podatku będą przyznawane wyłącznie na wnioski Naczelnego komitetu do spraw bezrobocia, które powinny wskazywać:
a)
ilość cukru tudzież cukrownie, z których cukier ma być dostarczony:
b)
podział żądanej ilości pomiędzy poszczególne komitety pomocy dla bezrobotnych;
c)
ilość dzieci, mających korzystać z akcji dożywiania w szkołach, przedszkolach i ochronkach na terenie działania poszczególnych komitetów pomocy dla bezrobotnych;
d)
okres czasu, w ciągu którego cukier ma być zużyty;
e)
stacje odbiorcze, do których cukier ma być wysłany.
3)
Dalszy rozdział cukru przez poszczególne komitety pomocy dla bezrobotnych dokonywany być powinien z zachowaniem przepisów niniejszego rozporządzenia.
§  2.
Cukier zwolniony od podatku może być używany wyłącznie na dożywianie dzieci na miejscu w szkołach, przedszkolach i ochronkach, w postaci słodzonej strawy.
§  3.
Wywóz cukru zwolnionego od podatku z cukrowni oraz przewóz do magazynów komitetów pomocy dla bezrobotnych będzie się odbywał pod zamknięciem urzędowem i za świadectwem przewozowem przy zastosowaniu przepisów §§ 75 - 78 rozporządzenia Ministra Skarbu z dnia 17 kwietnia 1928 r. (Dz. U. R. P. Nr. 61, poz. 564), normujących wywóz cukru pod węzłem podatku.
§  4.
1)
Przechowywanie cukru zwolnionego od podatku w magazynach komitetów pomocy dla bezrobotnych oraz jego wydawanie podlega kontroli skarbowej.
2)
Cukier, przechowywany w tych magazynach, powinien być tak ułożony, ażeby jego sprawdzenie nie nastręczało trudności.
3)
Cukier taki może być wydawany szkołom, przedszkolom i ochronkom, w których ma być użyty na cele dożywiania dzieci, za zapotrzebowaniami według załączonego wzoru Nr. 1.
§  5.
1)
Na przychód i rozchód cukru zwolnionego od podatku obowiązane są prowadzić: a) komitety pomocy ula bezrobotnych księgę według załączonego wzoru Nr. 2, b) szkoły, przedszkola i ochronki wykaz według załączonego wzoru Nr. 3.
2)
Cukier zwolniony od podatku ma być wpisywany do wykazu na przychód natychmiast po nadejściu przesyłki, oraz na rozchód po wydaniu względnie użyciu na cele dożywiania dzieci.
§  6.
Druki ksiąg, oraz zeszyty blankietów wykazów i zapotrzebowań, czy to drukowane, czy to sporządzone odręcznie, powinny być przedstawione miejscowym organom władz skarbowych (urząd skarbowy akcyz i monopolów państwowych, albo inspektor kontroli skarbowej) do oparafowania.
§  7.
1)
Zakłady, w których cukier zwolniony od podatku ma być używany na cele dożywiania dzieci, będą przesyłały właściwym komitetom pomocy dla bezrobotnych zapotrzebowania (§ 4 ust. 3) wraz z wiórnikiem, wypełnione w części pierwszej zarówno samego zapotrzebowania, jak wtórnika. Każde zapotrzebowanie ma być zaopatrzone kolejnym numerem, identycznym z numerem wtórnika i grzbietu.
2)
Komitet pomocy dla bezrobotnych, do którego skierowano zapotrzebowanie, wypełni je, oraz wtórnik, w części drugiej, zaopatrzy w podpis i ewentualnie pieczęć, a następnie dołączy oryginał zapotrzebowania do swojej księgi, jako dowód rozchodu cukru, § wtórnik - do przesyłki cukru.
3)
Zakład, odbierający cukier, potwierdzi na piśmie komitetowi odbiór z powołaniem się na numer swego zapotrzebowania, oraz dołączy otrzymany wraz z przesyłką cukru wtórnik zapotrzebowania do wykazu, jako dowód przychodu cukru.
4)
Otrzymane potwierdzenie odbioru komitet dołączy do odnośnego zapotrzebowania na dowód rozchodu cukru.
§  8.
Komitety pomocy dla bezrobotnych mogą się wzajemnie zaopatrywać z posiadanych zapasów w cukier zwolniony od podatku wyłącznie za zapotrzebowaniami według przepisowego wzoru (§ 4 ust. 3) przy zachowaniu postępowania określonego w § 1.
§  9.
Przechowywanie cukru zwolnionego od podatku w szkołach, przedszkolach i ochronkach oraz jego zużycie podlega kontroli skarbowej.
§  10.
Przepisy niniejszego rozporządzenia, mają zastosowanie do cukru zwolnionego od podatku, a przeznaczonego na cele dożywiania dzieci w szkołach, przedszkolach i ochronkach, również w tym wypadku, gdy cukier taki będzie dostarczany za zezwoleniem władz skarbowych w stanie zmieszanym z innymi produktami (kawą i t. p.).
§  11.
Postanowienia o organizacji Naczelnego komitetu do spraw bezrobocia oraz. komitetów pomocy dla bezrobotnych należą do odrębnych przepisów.
§  12.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
ZAŁĄCZNIKI
..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

grafika

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1931.104.807

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wykonanie ustawy z dnia 22 października 1931 r. w sprawie zwolnienia od podatku cukru, przeznaczonego na dożywianie dzieci w szkołach, przedszkolach i ochronkach.
Data aktu: 21/11/1931
Data ogłoszenia: 03/12/1931
Data wejścia w życie: 03/12/1931