Norwegia-Polska. Protokół Dodatkowy do Traktatu Handlowego i Nawigacyjnego. Warszawa.1928.04.26.

PROTOKÓŁ DODATKOWY
do Traktatu Handlowego i Nawigacyjnego pomiędzy Rzecząpospolitą Polską a Królestwem Norwegji z dnia 22-go grudnia 1926 r., podpisany w Warszawie dnia 26 kwietnia 1928 r.

(Ratyfikowany zgodnie z ustawą z dnia 12-go stycznia 1929 r., Dz. U. R. P. Nr. 7, poz. 58).

Przekład.

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ,

MY, IGNACY MOŚCICKI,

PREZYDENT RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ,

wszem wobec i każdemu zosobna, komu o tem wiedzieć należy, wiadomem czynimy:

Dnia dwudziestego szóstego kwietnia tysiąc dziewięćset dwudziestego ósmego roku, podpisany został w Warszawie Protokół Dodatkowy do Traktatu Handlowego i Nawigacyjnego pomiędzy Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Królestwa Norwegji z dnia 22 grudnia 1926 r., który to Protokół brzmi słowo w słowo jak następuje:

PROTOKÓŁ DODATKOWY

do Traktatu Handlowego i Nawigacyjnego między Rzecząpospolitą Polską a Norwegją z dnia 22 grudnia 1926 roku.

Pełnomocnicy niżej podpisani należycie upełnomocnieni przez swe odnośne Rządy, oświadczają, że postanowili ustanowić następujący Protokół w uzupełnieniu Traktatu Handlowego i Nawigacyjnego zawartego między Rzecząpospolitą Polską a Norwegją w dniu 22 grudnia 1926 r.:

I.
Nie naruszając postanowień artykułu VI wspomnianego Traktatu Handlowego i Nawigacyjnego, Rząd Polski będzie stosował w czasie trwania niniejszego Protokółu Dodatkowego, do towarów i wytworów pochodzących i przychodzących z Norwegji poniżej wymienionych pod literą B, a Rząd Norweski zastosuje do towarów i wytworów pochodzących i przychodzących z Polski poniżej wymienionych pod literą A przy ich imporcie do odnośnych obszarów celnych następujące stawki celne:
A. 1
Stawki celne na obszarze celnym norweskim:
Nr. Nr. norweskiej taryfy celnej.
573. a Oleje mineralne (nie służące ani do oświetlenia, ani do opału, ani do wytwarzania siły) jak i pozostałości z produktów naftowych cło obecnie obowiązujące zmniejszone o 50%
635 Sól kamienna lub warzona zwolnienie od cła
737 Syrop zwyczajny i melassa zawierająca mniej niż 70% cukru zwolnienie od cła
B.
Stawki celne na obszarze celnym polskim:
Nr. polskiej taryfy celnej.
ex 37, 4 d Śledzie wędzone i opiekane, w opakowaniu hermetycznem, bez oliwy albo innych przypraw zwane "Kippers" albo "Kippered Herings" cło obecnie obowiązujące zmniejszone o 662/3%
II.
Odnośnie do ryb w oliwie albo przyprawie pomidorowej w opakowaniu hermetycznem, gatunku "clupea spratus" i "clupea harengus", bez głów, nazywanych "brislingami" lub "sildami", pochodzących i przychodzących z Norwegji postanawia się, że te produkty norweskie będą przy imporcie do Polski oclone ze zniżką o 70% od cła obecnie obowiązującego (poz. 37, 2, a).

Odnośnie do traktowania celnego przy imporcie do Polski śledzi solonych postanawia się, że cła obecnie obowiązujące na śledzie solone (poz. 74, 4, b) nie zostaną powiększone w czasie trwania niniejszego Protokółu Dodatkowego.

III.
Niniejszy Protokół Dodatkowy zostanie ratyfikowany i wejdzie w życie w trzydzieści dni po wymianie dokumentów ratyfikacyjnych, które będzie miało miejsce w Oslo. Jednakże obydwa Rządy będą mogły się porozumieć co do uprzedniego prowizorycznego wprowadzenia go w życie w całości lub częściowo.

Postanowienia dotyczące trwania niniejszego Protokółu Dodatkowego jak również jego przedłużenia lub wymówienia pozostaną te same które zostały ustalone przez Traktat Handlowy i Nawigacyjny z dnia 22 grudnia 1926 r. w artykule XVIII al. 3.

NA DOWÓD CZEGO Pełnomocnicy podpisali niniejszy Protokół Dodatkowy.

Sporządzono w Warszawie w podwójnym egzemplarzu 26 kwietnia tysiąc dziewięćset dwudziestego ósmego roku.

Zaznajomiwszy się z powyższym Protokółem Dodatkowym, uznaliśmy go i uznajemy za słuszny zarówno w całości, jak i każde z zawartych w nim postanowień; oświadczamy, że jest przyjęty, ratyfikowany i potwierdzony i przyrzekamy, że będzie niezmiennie zachowywany.

NA DOWÓD CZEGO wydaliśmy Akt niniejszy, opatrzony pieczęcią Rzeczypospolitej.

W Warszawie, dnia 20 lutego 1929 r.

1 Z dniem 21 marca 1933 r. Rząd Królewski rezygnuje z wykonania rozporządzeń odnszących się do dekonsolidacji wolności celnej, przy wwozie do Norwegji syropu zwyczajnego i melasy zawierającej mniej niż 70% cukru, w formie, w jakiej ta wolność celna zagwarantowana została przez nin. Protokół dodatkowy o ile ze swej strony Rząd Polski zgodzi się na to, aby punkt umowny nin. Protokółu dodatkoweg, odnoszący się do tej wolności celnej, był zastosowany prowizorycznie tylko do omawianej melasy, zgodnie z Porozumieniem dotyczącym clenia syropu zwykłego i melasy, podpisanym w Warszawie dnia 21 marca 1933 r. (Dz.U.34.77.721).

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1929.31.296

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Norwegia-Polska. Protokół Dodatkowy do Traktatu Handlowego i Nawigacyjnego. Warszawa.1928.04.26.
Data aktu: 26/04/1928
Data ogłoszenia: 15/05/1929
Data wejścia w życie: 17/05/1929