Zmiany i uzupełnienia taryfy towarowej polskich kolei wąskotorowych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA KOMUNIKACJI
z dnia 23 czerwca 1928 r.
wydane w porozumieniu z Ministrami: Skarbu, Przemysłu i Handlu oraz Rolnictwa o zmianach i uzupełnieniach taryfy towarowej polskich kolei wąskotorowych.

Na mocy art. 4 punkt 9 ustawy z dnia 12 czerwca 1924 r. o zakresie działania Ministra Kolei Żelaznych i o organizacji urzędów kolejowych (Dz. U. R. P. Nr. 57, poz. 580) oraz art. 2 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 24 września 1926 r. w sprawie ustanowienia urzędu Ministra Komunikacji (Dz. U. R. P. Nr. 97, poz. 567) zarządza się co następuje:
§  1.
W taryfie towarowej polskich kolei wąskotorowych, ogłoszonej jako załącznik do rozporządzenia Ministra Komunikacji z dnia 29 grudnia 1927 r. (Dz. U. R. P. z r. 1928 Nr. 22, poz. 201) i uzupełnionej rozporządzeniami Ministra Komunikacji z dnia 18 kwietnia 1928 r. (Dz. U. R. P. Nr. 49, poz. 477) i z dnia 5 maja 1928 r. (Dz. U. R. P. Nr. 55, poz. 525), wprowadza się zmiany i uzupełnienia następujące:

A.

W części I "Przepisy przewozowe wraz z Postanowieniami wykonawczemi":

W odchyleniach od Przepisów przewozowych i Postanowień wykonawczych przy stosowaniu ich na kolejach wąskotorowych:

W odchyleniu e) dotyczącem pkt. 2 art. 56 "Treść listu przewozowego" dodaje się nowe Postanowienie wykonawcze VIII do pkt. 2 art. 56 o brzmieniu następującem:

(Post. Wyk.) "VIII. Wyjątek stanowią przesyłki wagonowe w komunikacji wewnętrznej kolei wąskotorowych, nadawane na jednej stacji i przez jednego nadawcę pod adresem jednego i tego samego odbiorcy do jednej stacji przeznaczenia i zawierające towar jednego rodzaju. Przy przesyłkach tych może być sporządzany jeden list przewozowy na ilość wagonów, których łączna ładowność nie przewyższa 50 tonn."

B.

W części II "Postanowienia taryfowe i Wykaz opłat dodatkowych:

W "Postanowieniach taryfowych":

W punk. 4 początek zdania trzeciego "Za przesyłki pośpieszne i zwyczajne" zmienia się jak następuje: "Na kolejach wąskotorowych prywatnych, pozostających pod zarządem własnym, a wymienionych we "Wstępie" do niniejszej Taryfy, za. przesyłki pośpieszne i zwyczajne" i t. d.

W punk. 12 w poz. d) dodaje się w końcu: "(kłódkę lub inne zamki mechaniczne)".

W punk. 14, w wykazie towarów po nazwie: "chmiel" dodaje. się nazwę: "drut kolczasty stary, przerdzewiały, nieprasowany;".

W punk. 23, w poz. a) po słowach: "(część I niniejszej Taryfy)" dodaje się: "i Postanowień taryfowych (część II niniejszej Taryfy)".

W punk. 25, w wierszu drugim po słowach: "Przepisów przewozowych." dodaje się: "Postanowień taryfowych.".

W punk. 66, w wykazie towarów po nazwie "gąsiory (balony, butle) szklane*), próżne" dodaje się nazwę: "gilzy (tutki) papierosowe" i po nazwie; "trzcina krajowa" dodaje się nazwę: "tytoń i wyroby tytoniowe".

W punk. 75, ust. A poz. c), w wierszu czwartym po słowach: "dla kontroli" dodaje się: "lub uzupełniony danemi listu przewozowego wtórnik tegoż".

Po punk. 99 dodaje się nowy punkt 100 o brzmieniu następującem:

"100. Czasowo, do 30 września 1928 r. włącznie, przewoźne za przesyłki wagonowe niżej wymienionych towarów, przewożonych prywatną koleją wąskotorową Kalisko - Turecką, oblicza się ze zniżką:

1) 20% - przy przesyłkach kamienia surowego, łupanego, kruszonego, nieobrobionego, oraz tłucznia, przeznaczonych dla wydziałów powiatowych Kaliskiego i Tureckiego,

2) 20% - przy przesyłkach rudy darniowej,

3) 25% - przy przesyłkach wapna defekacyjnego"

C.

W części III "Nomenklatura i klasyfikacją towarów":

W pozycji: "Blacha stalowa i żelazna i t. d." po słowie: "cynkiem" dodaje się: "niklem".

Przy pozycji: "Buraki cukrowe i pastewne" obok klasy "V" dodaje się odsyłacz: "a)", oraz przy pozycji "Cegły gliniane i piaskowe, niepolewane: 2) bez opakowania i t. d." obok klasy "VI" dodaje się również odsyłacz: "a)", zaś u dołu tejże strony zamieszcza się uwagę następującą:

"a) Na prywatnych Pińczowskich kolejach wąskotorowych przewoźne przy przesyłkach wagonowych oblicza się:

1) za buraki cukrowe - według klasy IV,

2) za cegłę glinianą niepolewaną bez opakowania - według klasy V",

W pozycji: "Drzewo opałowe w okrąglakach i t. d." po słowie: "okrąglakach" dodaje się: "nieokorowanych".

W pozycji: "Izolatory fajansowe i t. d." słowa: "związane w paczki" zmienia, się na; "połączone w wiązki".

Przy pozycji: "Kamienie i minerały wszelkie, oprócz osobno wymienionych: 1) surowe, łupane, kruszone, nieobrobione" obok klasy "VI" dodaje się odsyłacz "b)", a u dołu tejże strony zamieszcza się uwagę następującą:

"b) Na prywatnych Pińczowskich kolejach wąskotorowych przewoźne za przesyłki wagonowe kamienia surowego, łupanego, kruszonego, nieobrobionego, oblicza się według klasy V".

Nad pozycją: "Meble drewniane gięte" dodaje się pozycję: "Mąka z nasion bawełnianych...... IV".

W pozycji: "Naczynia fajansowe i majolikowe i t. d." słowa: "lub luźno przekładane słomą, sianem i t. p." zmienia się na: "albo owinięte w papier, siano lub słomę i połączone w wiązki"

W pozycji: "Otręby z nasion oleistych i t. d.", w wierszu pierwszym po słowie: "Otręby" dodaje się: "z roślin strączkowych oraz".

W pozycji: "Piasek, oprócz kwarcowego płukanego" słowa: "kwarcowego płukanego" zmienia się na: "osobno wymienionych".

W pozycji: "Piasek kwarcowy płukany" dodaje się w końcu: "w workach".

Po pozycji: "Piasek kwarcowy i t. d." dodaje się pozycję: "Piasek odlewniczy w workach...... IV".

Po pozycji: "Przęsła stalowe i żelazne" dodaje się pozycję: "Przybory wodociągowe i sanitarne fajansowe i majolikowe bez opakowania, albo owinięte w papier, siano lub słomę i połączone w wiązki - III".

W pozycji: "Rusztowania budowlane rozebrane i t. d." po słowach: "rozebrane, używane" dodaje się: "i nieużywane".

Pozycję: "Szmelc - patrz "Złom" skreśla się.

W pozycji: "Wyroby ze szkła i t. d." słowa: "związane w paczki" zmienia się na: "połączone w wiązki".

W pozycji: "Złom żelaza, stali i t. d." skreśla się słowo: "szmelc".

W pozycji: "Żelazo handlowe, uniwersalne i t. d." po słowach: "oraz żelazo pokryte" dodaje się; "niklem".

§  2.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 1 lipca 1928 roku.

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1928.65.602

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zmiany i uzupełnienia taryfy towarowej polskich kolei wąskotorowych.
Data aktu: 23/06/1928
Data ogłoszenia: 28/06/1928
Data wejścia w życie: 01/07/1928