Postępowanie Państwowego Banku Rolnego przy likwidacji wierzytelności b. rosyjskich Państwowych Banków Ziemskich Włościańskiego i Szlacheckiego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA REFORM ROLNYCH
z dnia 3 września 1926 r.
wydane w porozumieniu z Ministrem Skarbu o postępowaniu Państwowego Banku Rolnego przy likwidacji wierzytelności b. rosyjskich Państwowych Banków Ziemskich Włościańskiego i Szlacheckiego.

Na podstawie p. D art. 2-go oraz art. 38 ustawy z dnia 11 sierpnia 1923 r. o zakresie działania Ministra Reform Rolnych ł organizacji urzędów i komisyj ziemskich (Dz. U. R. P. № 90 poz. 706), rozporządzeń Rady Ministrów z dnia 26 stycznia 1922 r. w przedmiocie likwidacji spraw b. rosyjskich państwowych ziemskich banków Szlacheckiego i Włościańskiego na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. ü. R. P. Na 10 poz. 71) oraz z dnia 7 stycznia 1925 r. o powierzeniu likwidacji spraw b. rosyjskich państwowych Banków Szlacheckiego i Włościańskiego Państwowemu Bankowi Rolnemu (Dz. U. R. P. № 4 poz. 37), ustawy z dnia 4 lipca 1923 r. o organizacji i zakresie działania Głównego Urzędu Likwidacyjnego (Dz. U. R. P. № 75 poz. 583) i rozporządzenia Ministra Skarbu z dnia 13 sierpnia 1924 r. w sprawie znajdującego się na obszarze województw: warszawskiego, łódzkiego, kieleckiego, lubelskiego, białostockiego, nowogródzkiego, poleskiego, wołyńskiego i okręgu administracyjnego wileńskiego mienia osób nieobecnych, uznanych za zaginione lub za zmarłe; mienia znajdującego się. w zarządzie, ustanowionym przez b. okupantów lub przymusowym zarządzie państwowym; mienia, należącego do osób prawnych, pozbawionych możności wykonywania swych praw, oraz mienia przechodzącego na własność Skarbu Polskiego na zasadzie art. XII Traktatu Pokoju między Polską a Rosją i Ukrainą (Dz. U. R. P. № 73 poz. 732) zarządza się co następuje:
§  1.
Dyrekcja Państwowego Banku Rolnego korzysta z uprawnień Zarządzających i Rad b. rosyjskich Państwowych Banków Ziemskich Włościańskiego i Szlacheckiego z odrębnym jego wydziałem (Osobyj Otdieł), przewidzianych zarówno w statutach tych Banków, jak i w uzupełniających te statuty obowiązujących przepisach.

W szczególności zaś Dyrekcja Państwowego Banku Rolnego jest uprawniona w stosunku do wymienionych wyżej b. rosyjskich Państwowych Banków Ziemskich:

a)
do przerachowywania wierzytelności Banków w myśl obowiązujących przepisów (p. b § 2);
b)
do przenoszenia nieumorzonego na rzecz Banku długu, albo jego części, z całości zabezpieczających go dóbr na część tychże dóbr, gdy uprzednie przeszacowanie tej części dóbr, dokonane przez Państwowy Bank Rolny na skutek uznanej przez ten Bank potrzeby takiego przeszacowania (p. c § 1), wykazało wystarczalność zabezpieczenia;
c)
do przeszacowania, gdy zajdzie tego potrzeba, gruntów zabezpieczających wierzytelności z pożyczek Banków z zastosowaniem w tym przypadku trybu postępowania oraz norm szacunkowych, ustalonych dla określania wartości szacunkowej gospodarstw rolnych i parcel gruntowych przy wydawaniu przez Państwowy Bank Rolny pożyczek w listach zastawnych;
d)
do zmiany i wykreślenia wpisów na rzecz Banków w księgach hipotecznych i rejestrach wieczystych w zależności od przerachowania wierzytelności, od spłat pożyczek, od przeniesienia długu na część dóbr, oraz w przypadkach przewidzianych w § 5;
e)
do przymusowego ściągania nieuiszczonych należności Banków.
§  2.
Państwowy Bank Rolny obowiązany jest:
a)
do ustalenia ewidencji wierzytelności z pożyczek, udzielonych przez wymienione w § 1 Banki pod zabezpieczenie nieruchomości na obszarze Państwa Polskiego;
b)
do przerachowania wymienionych wyżej w p. a wierzytelności na podstawie rozporządzeń Prezydenta Rzeczypospolitej z dn. 14 maja 1924 r. o przerachowaniu zobowiązań prywatno-prawnych (Dz. U. R. P. z 1925 r. № 30 poz. 213), z dn. 27 grudnia 1924 r., uzupełniającego zacytowane rozporządzenie z dnia 14 maja 1924 r. w stosunku do wierzytelności z pożyczek udzielonych przez b. rosyjskie Banki Ziemskie oraz b. rosyjskie Towarzystwo Kredytowe Miejskie, których zarządy miały siedzibę prawną poza granicami Państwa Polskiego (Dz. U. R. P. № 115 poz. 1025) oraz z dn. 27 grudnia 1924 r. o unormowaniu obiegu rosyjskich tytułów na okaziciela oraz tytułów przenoszonych przez indos lub cesją (Dz. U. R. P. z 1924 r. № 115 poz. 1031), a także na podstawie przepisów, jakie mogłyby być wydane przez Ministra Skarbu w wykonaniu p. 4 § 7 powołanego wyżej rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dn. 14 maja 1924 r. o przerachowaniu zobowiązań prywatno-prawnych;
c)
do ujawnienia wyników przerachowania w księgach hipotecznych i rejestrach wieczystych.
§  3.
Ściąganie od dłużników należności, przypadających w wyniku przerachowania na złote wierzytelności, wymienionych wyżej w p. a § 2, będzie dokonywane przez Państwowy Bank Rolny w myśl postanowień statutu odnośnego b. rosyjskiego Państwowego Banku Ziemskiego oraz uzupełniających te statuty obowiązujących przepisów.

Państwowy Bank Rolny winien prowadzić od-rąbną rachunkowość dla każdego z b. rosyjskich Państwowych Banków Ziemskich Włościańskiego i Szlacheckiego i Odrębnego jego Wydziału (Osobyj Otdieł) i na rachunek masy likwidacyjnej tych Banków przelewać wszelkie należności otrzymane z likwidacji, sumy zaś wpływające na wydatki administracyjne b. rosyjskich Państwowych Banków Ziemskich mogą być wydatkowane przez Państwowy Bank Rolny według uznania jego Dyrekcji.

§  4.
Państwowy Bank Rolny komunikuje Głównemu Urzędowi Likwidacyjnemu corocznie na 1-go stycznia i 1-go lipca ewidencję ujawnionych i przerachowanych wierzytelności oraz wpłaconych przez dłużników sum i spłaconych pożyczek, z podziałem na fundusz umorzenia, fundusz procentów oraz fundusz zapasowy.
§  5.
W przypadku, gdy nieruchomość obciążona wierzytelnością hipoteczną jednego z wymienionych w § 1 Banków zostanie sprzedana Państwowemu Bankowi Rolnemu, względnie będzie przez Państwowy Bank Rolny lub przez właściciela przy pomocy kredytowej Państwowego Banku Rolnego parcelowana w całości lub części, to niezależnie od ewentualnego wypełnienia postanowień § 1, wykreślenie przerachowanych wierzytelności odnośnego b. rosyjskiego Państwowego Banku Ziemskiego z ksiąg hipotecznych lub rejestrów wieczystych może być dokonane przez Państwowy Bank Rolny po złożeniu przez tenże Bank za odpowiedniem pokwitowaniem do Centralnej Kasy Państwowej w Warszawie specjalnego zobowiązania (załącznik № 1) na sumą pozostającej do zapłacenia przerachowanej wierzytelności odnośnego b. rosyjskiego Państwowego Banku Ziemskiego z zachowaniem warunków oprocentowania i amortyzacji oraz wszelkich innych warunków spłaty i rygorów, przewidzianych w statutach odnośnego b. rosyjskiego Państwowego Banku Ziemskiego i w uzupełniających te statuty obowiązujących przepisach.

W tym przypadku Państwowy Bank Rolny może oznaczyć nowy termin amortyzacyjny wyżej wymienionych pożyczek lub przedterminową spłatę Części tych pożyczek.

Odpowiedni wniosek Państwowego Banku Rolnego winien być zatwierdzony przez Ministra Reform Rolnych w porozumieniu z Ministrem Skarbu, a złożone przez Bank do Centralnej Kasy Państwowej zobowiązanie podlega wówczas zamianie na nowe.

§  6.
Załatwianie wszelkich czynności hipotecznych, wynikających z postępowania, przewidzianego w §§ 1, 3 i 5, będzie dokonane na mocy dokumentów, sporządzonych w tym celu przez Państwowy Bank Rolny na podstawie odpowiednich przepisów jego statutu.
§  7.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK  № 1

ZOBOWIĄZANIE PAŃSTWOWEGO BANKU ROLNEGO.

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1926.101.584

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Postępowanie Państwowego Banku Rolnego przy likwidacji wierzytelności b. rosyjskich Państwowych Banków Ziemskich Włościańskiego i Szlacheckiego.
Data aktu: 03/09/1926
Data ogłoszenia: 13/10/1926
Data wejścia w życie: 13/10/1926