Zmiany i uzupełnienia taryfy towarowej polskich kolei wąskotorowych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA KOLEI
z dnia 24 października 1925 r.
wydane w porozumieniu z Ministrami: Skarbu, Przemysłu i Handlu oraz Rolnictwa i Dóbr Państwowych o zmianach i uzupełnieniach taryfy towarowej polskich kolei wąskotorowych.

Na mocy ustawy z dnia 12 czerwca 1924 r. o zakresie działania Ministra Kolei Żelaznych i o organizacji urzędów kolejowych (Dz. U. R. P. № 57, poz. 580) zarządza się co następuje:
§  1.
W taryfie towarowej polskich kolei wąskotorowych (Dz. U. R. P. z 1925 r. № 43, poz. 300) wprowadza się zmiany i uzupełnienia następujące:

A.

We "Wstępie":

W dz. 1 ust. B, w poz. 4 nazwę, kolei: "Uściług-Uhnów" zmienia się na: "Hrubieszów-Uhnów z od gałęzieniami: Gozdów - Wojsławice, Hrubieszów - Matcze i Łaszczów-Wożuczyn", a w końcu tegoż ustępu B dodaje się co następuje:

"Koleje wąskotorowe prywatne (pod zarządem państwowym): Pińczowskie: szlaki Działoszyce-Kazimierza Wielka i Hajdaszek-Cudzynowice (patrz punkt. 97 Postan. taryf.)".

W ust. C tegoż dz. I poniżej poz. 3 dodaje się następujące dwie nowe pozycje: "4. Dukszty - Druja" i "5. Łyntupy-Kobylniki", a w ust. D skreśla się poz. "2. Przeworsk-Dynów", natomiast w końcu tegoż ust. D dodaje się co następuje: "Koleje wąskotorowe prywatne: 1. Przeworsk-Dynów".

Tenże dz. I "Wstępu" uzupełnia się w końcu nowym ustępem E o brzmieniu następującem: "E. W obrębie Dyrekcji kolejowej gdańskiej: Koleje wąskotorowe prywatne: 1. Bydgoskie".

Dział II "Wstępu", dotyczący komunikacji bezpośredniej, otrzymuje brzmienie następujące:

"II W komunikacji bezpośredniej pomiędzy stacjami niżej wymienionych kolei wąskotorowych z jednej strony, a stacjami kolei normalnotorowych, wymienionych we "Wstępie" do taryfy towarowej polskich kolei normalnotorowych, z drugiej strony lub odwrotnie, jak również pomiędzy stacjami niżej wymienionych kolei wąskotorowych lub też drogą przez linje kolei normalnotorowych stosuje się: na odległości kolei wąskotorowych niniejszą taryfę kolei wąskotorowych, a na odległości kolei normalnotorowych przepisy przewozowe i taryfę towarową polskich kolei normalnotorowych.

Przewoźne za takie przewozy wraz z opłatami stacyjnemi oblicza się:

a) oddzielnie za odległość każdej z niżej wymienionych kolei wąskotorowych według zasad ustalonych w niniejszej taryfie towarowej polskich kolei wąskotorowych,

b) oddzielnie za odległość państwowych kolei normalnotorowych według zasad, obowiązujących na tych państwowych kolejach normalnotorowych,

c) oddzielnie za odległość prywatnych kolei normalnotorowych według zasad, obowiązujących na tych prywatnych kolejach normalnotorowych.

Przewozy tranzytowe przez linje kolei wąskotorowych są niedopuszczone, z wyjątkiem linji Sierpc - Lubicz i linji Hajdaszek - Cudzynowice - Działoszyce kolei Pińczowskich, na których przewozy takie mogą mieć zastosowanie według zasad podanych wyżej.

Do komunikacji bezpośredniej z kolejami normalnotorowemi lub odwrotnie włączone są stacje następujących kolei wąskotorowych:

1. W obrębie Dyrekcji kolejowej gdańskiej: Kolei prywatnych (komunalnych):

Bydgoskich.

2. W obrębie Dyrekcji kolejowej lwowskiej: Kolei prywatnej, pozostającej pod zarządem państwowym:

Łupków-Cisna.

Kolei prywatnej:

Przeworsk-Dynów.

3. W obrębie Dyrekcji kolejowej radomskiej: Kolei państwowych:

a) Antonowieckiej;

b) Hrubieszów Wąski-Uhnów z odgałęzieniami: Gozdów - Wojsławice, Hrubieszów - Matcze i Łaszczów - Wóżuczyn - tylko przez punkt styczny kolei normalnotorowych Werbkowice;

c) Jędrzejów - Szczucin z odgałęzieniem Bogorja - Iwaniska, oprócz stacyj: Jędrzejów Wąski, Sieragi, Łubnice, Zborówek, Rataje i Szczucin Wąski;

d) Miechów-Działoszyce;

e) Nałączów - Opole z odgałęzieniem Karczmiska-Rybaki;

f) Zwierzyniec-Biłgoraj.

Kolei prywatnych, pozostających pod zarządem państwowym:

Pińczowskich na szlakach: Działoszyce - Kazimierza Wielka i Hajdaszek-Cudzynowice.

4. W obrąbie Dyrekcji kolejowej warszawskiej: Kolei państwowych:

a) Bialskiej Podlaskiej;

b) Gosławickiej;

c) Kujawskich;

d) Mława-Przasnysz-Ciechanów;

e) Ostrołęckich;

f) Rogów-Biała Rawska;

g) Sierpc-Lubicz;

5. W obrąbie Dyrekcji kolejowej wileńskiej: Kolei państwowych:

a) stacje: Bracław, Druja i Opsa kolei Dukszty-Druja;

b) stacja Kobylniki kolei Łyntupy-Kobylniki;

c) stacje Lubcza i Nowogródek kolei Nowojelnia-Nowogródek-Lubcza;

d) stacja Prużany kolei Orańczyce-Prużany.

Kolei prywatnych, pozostających pod zarządem państwowym:

Swięcianskich".

B.

W cześci I. "Przepisy Przewozowe",

w "Odchyleniach od przepisów przewozowych przy stosowaniu ich na kolejach wąskotorowych":

W odchyleniu dotyczącem art. 48 "Zasady ogólne" słowa: "do ust. 3" zmienia się na: "do ust. 2".

W odchyleniu dotyczącem art. 53 "Przewóz bezpośredni" postanowienie wykonawcze do ust. 2-go otrzymuje brzmienie następujące:

"(Post. Wyk.) I. Czasowo przewóz towarów kolejami wąskotorowemi dokonywany jest tylko w komunikacji wewnętrznej każdej kolei. Wyjątek stanowią stacje kolei wąskotorowych, wymienionych w dziale II "Wstępu" do niniejszej taryfy, które dokonywają przewozu towarów w komunikacji bezpośredniej z kolejami norrnalnotorowemi lub odwrotnie.

(Post. Wyk.) II. Czasowo nie mogą być przyjmowane do przewozu w komunikacji bezpośredniej z kolejami wąskotorowemi, położonemi w obrębie Dyrekcji kolejowej radomskiej, towary następujące:

a)
towary w wagonach - kotłach (cysternach) i wagonach specjalnych;
b)
przedmioty o wadze większej ponad 1.000 kg w jednej sztuce i przedmioty przekraczające skrajnię taboru wąskotorowego, jak: wozy meblowe, furgony teatrów wędrownych, cyrków, panoram i t. p., nie mieszczące się do wagonów wąskotorowych;
c)
towary ładowane zsypem;
d)
wyroby fajansowe, porcelanowe, szklane, nadawane luzem bez opakowania".

W odchyleniu b) dotyczącem art. 54 "Ograniczenia przewozu", w wierszu pierwszym skreśla się: "(1)".

W odchyleniu c) dotyczącem art. 56 "Treść listu przewozowego", w końcu po słowach: "kolejach wąskotorowych" dodaje się: "z wyjątkiem kolei wąskotorowych Bydgoskich i Przeworsk-Dynów, na których pozycja h) wraz z odnośnem postanowieniem wykonawczem ma zastosowanie, lecz tylko co do zaliczeń".

W odchyleniu d) dotyczącem art. 55 "Treść listu przewozowego", w ust 2 tegoż art. 56, w zdaniu drugiem słowa: "na przesyłki wagonowe do 15.000 kg" zmienia się na: "na przesyłki wagonowe do 30.000 kg".

W odchylenia c) dotyczącem art. 69 "Uiszcza nie przewoźnego" Postanowienie wykonawcze do ust. 2 otrzymuje brzmienie następujące:

"(Post. Wyk.). Przy przewozach w komunikacji bezpośredniej kolei wąskotorowych, wymienionych w dziale II "Wstępu" do niniejszej taryfy, z kolejami normalnotorowe lub odwrotnie, przewoźne oraz inne opłaty mogą być, na życzenie nadawcy, przekazywane na odbiorcę albo też opłacone zgóry przy nadaniu przesyłki, lecz w tym ostatnim wypadku tylko za odległość kolei nadania, t. j. do punktu stycznego z koleją o innej szerokości toru".

W odchyleniu dotyczącem art. 72 "Zaliczenia i zaliczki w gotowiźnie", w końcu po słowach: "kolejach wąskotorowych" dodaje się: "z wyjątkiem kolei wąskotorowych Bydgoskich i Przeworsk-Dynów, na których art. 72 ma zastosowanie, lecz tylko co do zaliczeń".

W odchyleniu a) dotyczącem ust. 1 art. 73 "Dodatkowe zlecenia", w końcu po słowach: "kolejach wąskotorowych" dodaje się: "z wyjątkiem kolei wąskotorowych Bydgoskich i Przeworsk-Dynów, na których zdanie to ma zastosowanie".

W odchyleniu c) dotyczącem ust. 8 tegoż art. 73, w końcu po słowach: "kolejach wąskotorowych" dodaje się: "z wyjątkiem kolei wąskotorowych Bydgoskich i Przeworsk-Dynów, na których Postanowienie wykonawcza 11 do ust. 8 art. 73 ma zastosowanie".

W odchyleniu c) dotyczącem ust. 5 art. 76 "Wydanie przesyłki", w końcu po słowach: "kolejach wąskotorowych" dodaje się: "z wyjątkiem kolei wąskotorowych Bydgoskich i Przeworsk-Dynów, na których słowo: "zaliczenie" ma zastosowanie".

Odchylenie, dotyczące ust. 3 art. 79 "Zawiadomienie odbiorcy o przybyciu przesyłki", skreśla się.

C.

W części II. "Postanowienia taryfowe i wykaz opłat dodatkowych":

W "Postanowieniach taryfowych":

W p. 14 wykaz towarów uzupełnia się nazwami: "obręcze w zwojach" i "płatki ziemniaczane".

W p. 17 poz. d) otrzymuje brzmienie: "d) materjały wybuchowe i strzelnicze".

W p. 33, w końcu po słowach: "listów dla kontroli" dodaje się zdanie: "Za opakowanie, zaopatrzone w trwałe cechy i adres właściciela i przewożone w stanie próżnym pod naładunek, przewoźne oblicza się odrazu według stawek, podanych w p. 31".

Tytuł rozdziału X zmienia się na: "X. Materjały wybuchowe i strzelnicze", a punkt 63 otrzymuje brzmienie następujące:

"63. Przewoźne za przedmioty, wyszczególnione w rozdz. IA grupa 2, w rozdziale. Ia B grupa 2 i w rozdz. Ib 7 i 3 Załącznika B do Przepisów przewozowych (część I taryfy), oblicza się według taryf obowiązujących: przy przesyłkach drobnych - za podwójną zaokrągloną wagą przesyłki, najmniej jednak za 3.000 kg od listu przewozowego, oprócz przesyłek prochu, strzelniczego myśliwskiego, za który oblicza się najmniej za 100 kg; przy przesyłkach wagonowych - za zwiększoną o 50% wagą przesyłki, najmniej za zwiększoną o 50% wagę przesyłki, przyjmowaną do obliczenia według zasad dla przesyłek wagonowych".

W rozdz. XIV "Przedmioty długości ponad 4 m" tytuł uzupełnia się słowami: "nie mieszczące się na jednym wagonie".

W p. 96, w "Wykazie opłat miejscowych" opłaty: "A. Przewoźne stacyjne" z 300, 400, 250 i 300 zmienia się odpowiednio na 500, 600, 350 i 500 groszy.

W p. 97 wykaz kolei, stosujących 25% podwyższenie przewoźnego, uzupełnia się w końcu jak następuje: "na liniajach Działoszyce - Kazimierza Wielka i Cudzynowice-Wiślica kolei wąskotorowych Pińczowskich".

W p. 98 termin "do 1 października 1925 r." zmienia się na: "do 15 grudnia 1925 r.".

Dodaje się nowy punkt 99 o brzmieniu następującem: "99. Przy przewozach buraków cukrowych i pastewnych kolejami wąskotorowemi Bydgoskiemi, przewoźne oblicza się według opłat następujących:

"Opłaty za przewóz buraków kolejami wąskotorowemi Bydgoskiem:

Za odległość kilometrów Groszy za 100 kg. Za odległość kilometrów Groszy za 100 kg. Za odległość kilometrów Groszy za 100 kg. Za odległość kilometrów Groszy za 100 kg. Za odległość kilometrów Groszy za 100 kg. Za odległość kilometrów Groszy za 100 kg.
1 20 11 24 21 29 31 35 41 40 51 45
2 20 12 24 22 30 32 35 42 41 52 45
3 20 13 25 23 30 33 36 43 41 53 46
4 20 14 25 24 31 34 36 44 42 54 47
5 20 15 25 25 31 35 37 45 42 55 48
6 22 16 26 26 32 36 37 46 43 56 48
7 22 17 23 27 32 37 38 47 43 97 48
8 23 18 28 28 33 38 38 48 44 58 49
9 23 19 29 29 34 39 40 49 44 59 49
10 24 20 29 30 35 40 40 30 44 60 50

Do opłat powyższych włączone są opłaty stacyjne w wysokości 18 gr. za każde 100 kg.".

W "Wykazie opłat dodatkowych":

W p. 3 "Opłaty za liczenie sztuk" normę opłaty "4 gr." zmienia się na "10 gr.", a nadto dodaje się ustęp nowy: "najmniej od wagonu 100 gr."

W p. 5 "Opłaty za załadowanie i t. d." w ust. b) "w poz. 1) opłatę: "80" zmienia się na: "150", a w poz. 2) opłatę: "30" zmienia się na: "50".

W p. 6 "Opłaty za przechowanie i t. d.", w ust. b), w poz. 2 opłatę: "9" zmienia się na: "7", B w poz. 3) opłatę: "15" zmienia się na: "10".

W p. 7 "Opłaty za przetrzymanie i t. d." uwagę uzupełnia się w końcu zdaniem: "o ile odnośne umowy bocznicowe innych terminów nie przewidują".

Punkt 10 "Opłaty za wydatki w gotowiźnie" otrzymuje brzmienie następujące:

"10. Opłaty za zaliczenia oraz za wydatki w gotowiźnie.

(Art. 68 i 72 "Przep. przewoź.")

a) Od sumy zaliczenia, obciążającego przesyłkę, kolej pobiera jako prowizję 1%, najmniej jednak od listu przewozowego 50 gr.

Uwaga. Zmniejszenie lub unieważnienie zaliczenia, dokonane po zawarciu umowy o przewóz w drodze zlecenia dodatkowego, nie zmienia wysokości pobieranej przez kolej prowizji.

b) Od sumy wydatków, opłaconych przez kolej w gotowiźnie (z wyjątkami, przewidzianemi w art. 68 Przepisów przewozowych-2%, najmniej jednak od listu przewozowego-50 gr.

c) za powiadomienie nadawcy o pobraniu zaliczenia, kolej otrzymuje zwrot kosztów powiadomienia".

D.

W części III "Nomenklatura i klasyfikacja towarów":

Przy pozycji: "Buraki cukrowe i pastewne" obok klasy "V" dodaje się odsyłacz: "1) ", a u dołu strony zamieszcza się odsyłacz 1) o brzmieniu następującem: "1) Przewoźne za buraki cukrowe i pastewne, przewożone kolejami wąskotorowemi Bydgoskiemi, oblicza się według punktu 99 Postanowień taryfowych (Część II taryfy niniejszej)".

Pod pozycją: "Osad z substancyj roślinnych oleistych" dodaje się nową pozycję:

"Ospa zbożowa ...... III".

Z pozycji: "Siarczan amonu i t. d." słowa: "i siarczan potasu" przenosi się do następnej pozycji: "Siarczan glinu".

W pozycji: "Trzcina" dodaje się słowa: "oprócz zagranicznej", a pod tą pozycją zamieszcza się nową pozycję o brzmieniu następującem:

"Trzcina zagraniczna ...... III".

§  2.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 1 listopada 1925 r.

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1925.109.785

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zmiany i uzupełnienia taryfy towarowej polskich kolei wąskotorowych.
Data aktu: 24/10/1925
Data ogłoszenia: 30/10/1925
Data wejścia w życie: 01/11/1925