Zmiany i uzupełnienia Taryfy towarowej Polskich Kolei Żelaznych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA KOLEI ŻELAZNYCH
z dnia 21 stycznia 1924 r.
o zmianach i uzupełnieniach Taryfy towarowej Polskich Kolei Żelaznych.

Na mocy dekretu z dnia 7 lutego 1919 r. o tymczasowem przekazaniu Ministrowi Komunikacji prawa wydawania przepisów o przewozie pasażerów, bagażu i towarów, oraz ustalania taryf przewozowych na kolejach polskich (Dz. P. P. P. № 14, poz. 152) i w porozumieniu z Ministrami Skarbu oraz Przemysłu i Handlu zarządza się co następuje:
§  1.
W części II Taryfy towarowej Polskich Kolei Żelaznych (Dz. U. R. P. z 1923 r. № 136, poz. 1134) "Postanowienia taryfowe" wprowadza się uzupełnienia i zmiany następujące:

P.5 uzupełnia się zdaniem następującem:

"Przewoźne zaokrągla się w sumie ostatecznej do pełnych jednostek taryfowych wzwyż."

P.17 uzupełnia się ustępem i) o brzmieniu następującem:

"i) ropa naftowa (przy przesyłkach z kopalni) i przetwory naftowe (przy przesyłkach z rafinerji) z gr. 49."

P.98 otrzymuje brzmienie następujące:

"98. Za przewóz do i od ładowni, połączonych ze stacją kolejową osobnemi bocznicami, opłaty oblicza się na podstawie osobnych umów, zawartych z właścicielami bocznic. Wyjątek stanowią przewozy węgla kamiennego i brunatnego, koksu, brykietów węglowych oraz miału węglowego i koksowego, bocznicami, łączącemi kopalnie węgla ze stacją kolejową, za które przewoźne oblicza się za łączną odległość taryfową bocznicy i linji magistralnej."

Za przesyłki węgla kamiennego i brunatnego, brykietów węglowych oraz miału węglowego i koksowego, przewożone z kopalni wyłącznie do stacji, obsługującej bocznicę, przewoźne oblicza się na zasadach ogólnych według stawek, wskazanych w tablicach opłat przewozowych (część IV Taryfy).

Przy przesyłkach zaś węgla kamiennego i brunatnego, koksu, brykietów węglowych oraz miału węglowego i koksowego, przewożonych z jednej bocznicy na drugą w obrębie tejże stacji, odległości bocznicowe sumuje się, a przewoźne oblicza się na zasadach ogólnych według stawek, wskazanych w tablicach opłat przewozowych (część IV Taryfy) ".

§  2.
W "Wykazie opłat dodatkowych" wprowadza się zmiany następujące:

W p. 1. "Ceny druków urzędowych i t. d." opłaty za listy przewozowe wewnętrzne podnosi się z 4 na 6 jednostek taryfowych, za listy międzynarodowe z 6 na 10 jednostek, za formularze zleceń i t. p. z 3 na 5 jednostek, za ostemplowanie z 8 na 10, za wypełnienie listu przewozowego lub karty rejestracyjnej - z 3 na 5 jednostek.

W p. 11. "Opłata za ubezpieczenie dostawy" kwotę 100.000 mk., podaną w wierszu 3-im, zmienia się na "1.000.000 mk."

W p. 13. "Opłaty za zawiadomienie odbiorcy i t. d." opłatę za zawiadomienie telefoniczne zmienia się z 30 na 10 jednostek taryfowych.

W p. 15. Opłaty za dokonanie formalności celnych skreśla się uwagę do tego punktu.

§  3.
W części III Taryfy "Nomenklatura i klasyfikacja" wprowadza się zmiany i uzupełnienia następujące:

W gr. 7. "Owoce i t. d." w poz. b) wyraz "zagraniczne" zmienia się na "egzotyczne".

W gr. 47. "Węgiel i t. d." pozycję a) uzupełnia się nazwą "i miał węglowy i koksowy".

W gr. 49. "Ropa naftowa i t. d." klasy taryfy dla przesyłek pół i całowagonowych w pozycjach, od a) do g) włącznie otrzymują odsyłacz *), a w rubryce "Uwagi" zamieszcza się uwagę następującą:

"*) Przy przesyłkach wagonowych ropy z kopalni, oraz przetworów naftowych z rafinerji krajowych przewoźne oblicza się według rubryki c) odnośnej klasy wagonowej za wagę rzeczywistą, najmniej za 10.000 kg."

W gr. 82. "Kauczuk i t. d." pozycję b) uzupełnia się nazwą "i obrzynki gumowy przeznaczone do przetopienia".

W gr. 122. "Ocet i t. d." w tytule skreśla się wyraz "jadalna".

§  4.
W części V Taryfy "Taryfy wyjątkowe" wprowadza się zmiany i uzupełnienia następujące:

W tar. wyj. № 4 p. 3 "warunki stosowania" uzupełnia się zdaniem: "stwierdzające, iż przesyłka przeznaczona jest do budowy dróg lub brukowania."

W tar. wyj. I p. 1 "obszar ważności" uzupełnia się stacjami, "Borysław, Cieszyn, Dziedzice, Ustroń, Zagórzany, Żory, Bogucice, Wielkie Hajduki, Rybnik, Siemianowice Śl., Chebzie, Nowy Bytom, Mikołów, Mniszek pod Grudziądzem, Szarlej, Huta Laury, Królewska Huta."

W tar. wyj. I i II p. 3 "Warunki stosowania" uzupełnia się na początku zdaniem: "Przesyłki powinny być dowiezione do stacji drogą kołową lub bocznicą prywatną".

W tar. wyj. V p. 2. "Opłaty" w ust. c) wykaz stacji uzupełnia się po słowie: "Kołomyja" nazwą stacji "Krosno".

W tar. wyj. VI w tytule po słowach "brykietów węglowych" dodaje się "i miału węglowego i koksowego". W zależności od tego w ust. 2 "Opłaty" po słowach: "kl. VIII" dodaje się słowa: "a za przesyłki miału węglowego i koksowego według kl. IX".

§  5.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 1 lutego 1924 r.

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1924.8.84

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zmiany i uzupełnienia Taryfy towarowej Polskich Kolei Żelaznych.
Data aktu: 21/01/1924
Data ogłoszenia: 25/01/1924
Data wejścia w życie: 01/02/1924