RPO: Potrzeba jasnych kryteriów klasyfikacji skarg na adwokatów

Prawnicy

Do Rzecznika Praw Obywatelskich trafiają skargi obywateli na niewłaściwe kwalifikowanie przez organy samorządu adwokackiego zawiadomień o deliktach dyscyplinarnych. Wynika z nich, że zawiadomienia takie nagminnie rozpatrywane są jako skargi w trybie kodeksu postępowania administracyjnego i nie są przekazywane do rzecznika dyscyplinarnego, wobec czego nie są traktowane jako zawiadomienie o przewinieniu dyscyplinarnym.

20.05.2024

AI, nowe technologie - konkurencyjny prawnik musi być z nimi za pan brat

Prawnicy

Badania dotyczące trendów na rynku prawniczym niezmiennie pokazują znaczenie nowych technologii i sztucznej inteligencji - i to nie tylko w zakresie komunikacji i obsługi klientów, ale też zarządzania pracą kancelarii czy obiegiem dokumentów. Celem jest efektywniejsze, skuteczniejsze świadczenie pomocy prawnej. Kluczem mogą być tu m.in. specjalne programy, które - zdaniem prawników - powinny być intuicyjne, łatwe w obsłudze i współpracujące z AI.

20.05.2024

Dziecko czeka na decyzję sądu rodzinnego nawet kilka lat

Prawo rodzinne

Sędziowie rodzinni są obciążeni sprawami, ich referaty sięgają nierzadko 800 spraw, do pracy nie zachęcają m.in. jej warunki i brak perspektyw awansu. Dużym problem jest brak biegłych, czego efektem jest zbyt długie oczekiwanie na kluczowe, z punktu widzenia sytuacji dzieci, opinie. MS szuka więc rozwiązań, które poprawiłyby sytuację. Prawnicy wskazują, że wydziały mogłyby zastąpić sądy rodzinne, w których wyspecjalizowanych sędziów wspieraliby kompetentni i dobrze opłacani urzędnicy.

20.05.2024

Zwiększa się liczba małych kancelarii komorniczych, mają niższy wpływ spraw

Wymiar sprawiedliwości

W 2023 r. do kancelarii komorniczych wpłynęło w sumie 4 mln 250 spraw, ale co ciekawe - na poszczególne kancelarie przypadało najmniej spraw od lat. Nie udało się też wszystkich załatwić, choć współczynnik opanowania wpływu sięgnął aż ok. 93 proc. Największe kancelarie zajęły się 26 proc. ogółu tego wpływu i były to głównie sprawy z rewiru, nie z wyboru - wynika z raportu przygotowanego dla Krajowej Rady Komorników.

20.05.2024

Sędziowie, którzy nie przeszli testu niezawisłości nazywają się X.Y.

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Już 27 sędziów sądów apelacyjnych i okręgowych orzekających w sprawach karnych nie spełniło wymogów niezawisłości. Zostali negatywnie zweryfikowani przez Sąd Najwyższy. Ich orzeczenia uznano za nieważne. Pozytywnie test przeszło 12 sędziów. Jednak nie ma szans, aby strony i kierownictwo sądów poznało ich nazwiska, gdyż akta spraw są anonimizowane, choć na wokandach i portalach internetowych są widoczne.

18.05.2024

Uzyskanie uprawnień przez sędziów i prokuratorów do informacji niejawnych

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar spotkał się z reprezentantami środowisk sędziowskich i prokuratorskich. Rozmawiano o bezpieczeństwie funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości w kontekście aktualnej sytuacji geopolitycznej Polski, w tym także w kontekście sprawy Tomasza Szmydta - byłego sędziego podejrzanego o udział w działalności obcego wywiadu poprzez dzielenie się informacjami, których przekazanie mogło wyrządzić szkodę Polsce.

17.05.2024

Nowelizacja korzystna dla zastępców notarialnych

Prawnicy

Sejmowa Komisja petycji skierowała do dalszych prac legislacyjnych projekt nowelizacji ustawy o notariacie. Dotyczy on likwidacji ograniczenia w powołaniu zastępców notarialnych na notariusza, gdy od doręczenia im uchwały o wyniku egzaminu notarialnego minęło więcej niż 10 lat. Teraz, gdy nowela wejdzie w życie, nie będą musieli ponownie zdawać egzaminu.

17.05.2024

KRS przełożyła opiniowanie nowego dyrektora KSSiP - bo nie chciał z nią rozmawiać

Wymiar sprawiedliwości

Krajowa Rada Sądownictwa przełożyła głosowanie dotyczące oceny kandydatury prof. Piotra Girdwoynia na dyrektora Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury, w związku z koniecznością szczegółowego uzasadnienia jej stanowiska po publicznym wysłuchaniu profesora. Chodzi o to, że profesor, jako kandydat odmówił odpowiadania na pytania sędziowskiej części Krajowej Rady Sądownictwa, ukształtowanej ustawą z 2018 r. Powołał się przy tym m.in. na uchwałę trzech połączonych Izb SN.

17.05.2024

Sędziowie Trybunału Stanu wzywają do zwołania posiedzenia

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sędziowie Trybunału Stanu wezwali po raz kolejny prof. Małgorzatę Manowską, przewodniczącą tego Trybunału, do zwołania posiedzenia Trybunału Stanu w najszybszym terminie. Zachowanie pani profesor, według opinii dziewięciorga sędziów, jest intencjonalne i zmierza do obstrukcji prac Trybunału Stanu. Prof. Manowska czeka na uzasadnienie do proponowanych zmian.

17.05.2024

W sądach więcej pozwów rozwodowych, ale sądy rozpoznały mniej takich spraw

Wymiar sprawiedliwości

W pierwszym kwartale 2024 r. do sądów trafiło 21 tys. pozwów rozwodowych czyli o blisko 6 proc. więcej niż w tym samym okresie 2023 roku. Równocześnie, zakończono w tym czasie 19,8 tys. postępowań rozwodowych - to z kolei mniej o 0,5 proc. niż rok wcześniej. Prawnicy podkreślają, że wzrasta zainteresowanie mediacją.

17.05.2024

W Gdańsku o tym, jak wzrost płacy minimalnej wpływa na sytuację wierzycieli

Wymiar sprawiedliwości

Państwo bezbronne wobec dłużników? - pod tym hasłem, w piątek 17 maja, na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego odbywa się Ogólnopolska Konferencja dotycząca skuteczności egzekucji sądowej. Jak podkreślają komornicy, w efekcie podwyżki płacy minimalnej egzekucja z wynagrodzenia już spadła do poziomu 17,7 proc.

17.05.2024

NRA apeluje do premiera o uchylenia w całości rozporządzenia dotyczącego urzędówek

Wymiar sprawiedliwości

Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej wystąpiło właśnie do premiera Donalda Tuska, by złożył wniosek do Rady Ministrów o uchylenie w całości rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 3 października 2016 r. w sprawie ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej przez adwokata z urzędu. W uzasadnieniu wskazano, że jest ono niekonstytucyjne, ponieważ wskazane w nim stawki są niższe i inaczej ustalane niż stawki minimalne w tych samych sprawach dla adwokatów świadczących pomoc prawną z wyboru.

16.05.2024

Dr hab. Magdalena Szafranek przewodniczącą Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Rodzinnego

Prawo cywilne

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar powołał dr hab. Magdalenę Szafranek na przewodniczącą Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Rodzinnego. Komisja będzie przygotowywać rozwiązania legislacyjne dotyczące m.in. praw i ochrony dziecka, relacji między małżonkami oraz władzy rodzicielskiej. Komisja Kodyfikacyjna Prawa Rodzinnego to nowe rozwiązanie w polskim porządku prawnym.

16.05.2024

Premier powołał członków Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego

Prawo cywilne

Premier Donald Tusk powołał członków Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego, która będzie przygotowywała założenia i ogólne kierunki zmian w prawie cywilnym i prawie gospodarczym prywatnym. Na jej czele stoi profesor Marek Safjan. Poprzednia Komisja Kodyfikacyjna Prawa Cywilnego zakończyła pracę w 2015 roku.

16.05.2024

Wraca sprawa alimentów natychmiastowych, w MS trwają prace

Wymiar sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało właśnie, że trwają zaawansowane prace nad wprowadzeniem tzw. alimentów natychmiastowych. Pomysł, który zrodził się i utknął w pracach legislacyjnych za poprzednich rządzących, zakłada szybkie uzyskanie alimentów w wysokości uzależnionej od minimalnego wynagrodzenia. Założenie jest też takie, żeby później można było ubiegać się o wyższe świadczenia.

16.05.2024

Proces cywilny, proces karny, a może jednolity proces sądowy? - konferencja na WPiA

Prawo karne Prawo cywilne

W piątek, 17 maja, odbędzie się IV Ogólnopolska Konferencja Naukowa pt. “Proces cywilny? Proces karny? A może jednolity proces sądowy?” organizowana przez Koło Naukowe Prawa Procesowego WPiA UW. Uczestnicy dyskutować będą m.in. o potencjale prawa procesowego, ale też o możliwości wprowadzenie zeznań świadka na piśmie w sprawach karnych oraz roli nowych technologii w usprawnieniu postępowania sądowego.

16.05.2024

Prokuratura analizuje 63 postępowania z lat 2016-2023

Prokuratura

Pod lupą Prokuratury Krajowej znalazły się 63 postępowania z lat 2016–2023, w których mogło dojść do błędów prokuratury. W jej ocenie były prowadzone w sposób, który wskazuje na brak determinacji prokuratora w dążeniu do wyjaśnienia wszystkich okoliczności, wykrycia sprawcy i do ewentualnego pociągnięcia tego sprawcy do odpowiedzialności. Chodzi m.in. o sprawę uczestniczki jednej z demonstracji, której złamano rękę podczas interwencji policji.

15.05.2024

Zmiany KRS kluczem dla odbudowy praworządności, poprawki Senatu tego nie przekreślają

Wymiar sprawiedliwości

Przywrócenie Krajowej Rady Sądownictwa do składu zgodnego ze standardami konstytucyjnymi i międzynarodowymi jest kluczowe dla odbudowy praworządności w Polsce. Bez tego pełne wykonanie wiążących Polskę wyroków europejskich trybunałów nie będzie możliwe - uważają organizacje społeczne, m.in. Helsińska Fundacja Praw Człowieka. W ich ocenie poprawki Senatu tego nie przekreślają.

15.05.2024

Andrzej Duda o noweli o KRS: Trafi na biurko, to się nad nią pochylę

Wymiar sprawiedliwości

Ustawa musi trafi na biurko prezydenta i mieć odpowiednią postać, żebym się nad nią pochylił - powiedział prezydent Andrzej Duda, odnoszą się do nowelizacji ustawy o KRS, którą teraz, po Senacie, ma zająć się Sejm. Wskazał również, że rozważył wszystkie sędziowskie nominacje i jeśli sędzia złożył przed nim, jako prezydentem, ślubowanie sędziowskie, to jest takim samym sędzią jak każdy inny.

15.05.2024

ILGA-Europe “Rainbow Map": Polska po raz kolejny najbardziej homofobiczna w UE

Wymiar sprawiedliwości

Jak wynika z najnowszego rankingu ILGA-Europe “Rainbow Map”, po raz kolejny, Polska okazała się najbardziej homofobicznym państwem Unii Europejskiej. Przed nią uplasowały się Rumunia i Bułgaria. Z kolei na pierwszym miejscu rankingu znalazła się Malta, dalej Islandia, a podium zamknęła Belgia. Tymczasem kończą się rządowe prace nad zmianą kodeksu karnego, która ma umożliwić ściganie za mowę nienawiści ze względu na płeć i orientację seksualną.

15.05.2024
1  2  3  4  5    1831