Przekształcenie przedsiębiorstwa osoby fizycznej w spółkę – praktyczne trudności

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Małe i średnie firmy

Zaświadczenie, które potwierdza stan prawny wynikający z przekształcenia na mocy art. 584 (1) kodeksu spółek handlowych, zasadniczo nie powinno być w ogóle potrzebne w codziennym obrocie. Powinny wystarczyć bowiem decyzje, uzyskane jeszcze na przedsiębiorcę przekształconego. W praktyce bywa z tym różnie - piszą Marta Lipińska i Jakub Jagiełło z kancelarii GWW.

09.05.2024

Piotr Paśko: Na zapowiedzi dotyczące polskich REIT-ów patrzę z optymizmem

CIT PIT Doradca podatkowy Nieruchomości

Cechą charakterystyczną REIT-ów (SINN-ów) będzie jednokrotne opodatkowanie inwestycji. Tylko SINN zapłaci 10 proc. podatek w momencie wypłaty dywidendy. To atrakcyjne rozwiązanie dla inwestorów, którzy w ogóle nie zapłacą podatku od dywidendy. Ciekawy jest też pomysł inwestowania w podmioty z branży energii odnawialnej – mówi Piotr Paśko, doradca podatkowy i partner w Zespole Nieruchomości MDDP.

08.05.2024

Fundacja rodzinna a prowadzenie działalności gospodarczej

Doradca podatkowy Fundacja Rodzinna

Niesłusznie część podmiotów zastanawia się, czy podejmowanie przez fundację rodzinną czynności, takich jak np. incydentalna sprzedaż, należy traktować jako prowadzenie działalności gospodarczej. Nie każde bowiem działanie nosi cechy działalności zorganizowanej, ciągłej i mającej cechy zarobkowe - pisze Anita Pardej, radca prawny i menedżer ds. firm rodzinnych w Mariański Group.

07.05.2024

Postanowienie prokuratora może być podstawą wpisu hipoteki

Prawo cywilne Nieruchomości

Źródłem hipoteki może być postanowienie prokuratora w postępowaniu przygotowawczym. W takim przypadku hipoteka jest ustanawiana jako środek zabezpieczający wykonanie przyszłego wyroku skazującego, albo jako poręczenie majątkowe - pisze Elżbieta Jóźwiak, radca prawny w BWHS Wojciechowski Springer i Wspólnicy.

06.05.2024

Dr Machińska: Sędziowie cywilni skazują na więzienie w Gostyninie

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Ośrodki w Gostyninie i Czersku, formalnie placówki medyczne, w praktyce są więzieniami o zaostrzonym rygorze. A o umieszczeniu w nich, czyli pozbawieniu wolności, decydują sędziowie cywilni, którzy często nie wiedzą, w czym uczestniczą – twierdzi dr Hanna Machińska, była zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich. I apeluje o szybką zmianę tych haniebnych, według niej, przepisów.

06.05.2024

Fikcja doręczeń rozszerzona i na przedsiębiorców wpisanych do CEIDG

Wymiar sprawiedliwości

Pisma procesowe dla przedsiębiorcy wpisanego do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej („CEIDG”) lub rejestru sądowego doręcza się na adres do doręczeń udostępniony w tej ewidencji bądź rejestrze - chyba że wskazano inny adres do doręczeń. Brak odebrania przesyłki skutkuje pozostawieniem jej w placówce pocztowej i w konsekwencji zawiadomieniem adresata o możliwości odbioru w terminie siedmiu dni, potem jest tylko jedna ponowna próba - pisze Agnieszka Marjańska, prawniczka, Kancelaria Kopeć&Zaborowski Adwokaci i Radcowie Prawni.

05.05.2024

Prof. Markiewicz: Parodia dzieła nie zawsze zgodna z prawem autorskim

Własność intelektualna Prawo autorskie

Dozwolony użytek nie może naruszać normalnego wykorzystania dzieła ani powodować nieuzasadnionej szkody dla słusznych interesów podmiotów praw autorskich. Nasuwa się pytanie, czy w tak liberalnym podejściu nie dochodzi jednak do zakłócenia równowagi między zapewnieniem swobody twórczości a ochroną praw autorskich - pisze prof. dr hab. Ryszard Markiewicz.

04.05.2024

Nowe prawo o sygnalistach może stać się źródłem wielu problemów

Prawo pracy Prawo unijne

„Było sygnalistów wielu…” – taką parafrazą fragmentu księgi XII „Pana Tadeusza” można zapowiedzieć nadchodzące zmiany w polskim prawie. Tak, sygnalistów w Polsce jest wielu, a po wejściu w życie ustawy o ochronie sygnalistów – należy spodziewać się ich jeszcze więcej – piszą Mirosława Żytkowska i Bartłomiej Dąbal z kancelarii w BWHS Wojciechowski Springer i Wspólnicy.

03.05.2024

Szerokie uprawnienia dla KNF po wejściu w życie "warzywniaka" budzą wątpliwości

Rynek Prawo gospodarcze Finanse

Postępowanie wyjaśniające w obecnym kształcie bardziej przypomina postępowanie karne niż administracyjne. Jednocześnie osobom wzywanym nie przysługują uprawnienia z kodeksu postępowania karnego dotyczące podejrzanego. Należałoby się zastanowić, czy wskazane osoby powinny korzystać z gwarancji podobnych do podejrzanego, które pozwoliłyby zachować proporcjonalność pomiędzy uprawnieniami Komisji Nadzoru Finansowego a osób wezwanych - pisze Denis Jankowski, prawnik w Dziale Prawa Karnego Kancelarii Filipiak Babicz Legal.

02.05.2024

Prof. Tomaszewski: Problem biegłych trudny, ale do rozwiązania

Wymiar sprawiedliwości

Narastający od kilkudziesięciu lat problem biegłych sądowych wymaga wreszcie rozwiązania – mówi prof. Tadeusz Tomaszewski, pełnomocnik ministra sprawiedliwości ds. ustawy o biegłych sądowych. I jako najważniejsze problemy wymienia urealnienie wynagrodzeń, stworzenie zasad oceny kwalifikacji i pracy biegłych, a także wycofanie się z karania za nieumyślnie fałszywe opinie.

02.05.2024

Potrącenie wierzytelności - co oznacza w praktyce

Prawo cywilne

Niejednokrotnie dwie osoby mają wobec siebie wzajemne zobowiązania pieniężne. Czasami zamiast je spłacać, mogą dokonać ich potrącenia. O instytucji potrącenia mowa w szczególności w kodeksie cywilnym. W świetle art. 498 par 1 k.c. gdy dwie osoby są jednocześnie względem siebie dłużnikami i wierzycielami, każda z nich może potrącić swoją wierzytelność z wierzytelności drugiej strony.

01.05.2024

Czy ekstradycja w celu odbycia służby wojskowej w Ukrainie jest możliwa?

Ukraina

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Żeleński podpisał ustawę obniżającą wiek osób podlegających mobilizacji z 27 do 25 lat. Pojawia się więc pytanie o sposób działania władz ukraińskich w tym zakresie i możliwość podjęcia kroków mających na celu zmuszenie swoich obywateli przebywających poza granicami kraju do powrotu i odbycia służby wojskowej - pisze Paweł Gołębiewski, radca prawny z Kancelarii Kopeć Zaborowski.

01.05.2024

Prof. Barcz: Polska bogatsza niż 20 lat temu stoi przed nowymi wyzwaniami

Prawnicy Prawo gospodarcze Prawo unijne

Po dwudziestu latach członkostwa w Unii Europejskiej Polska zaczyna wchodzić do grupy najbardziej zamożnych państw europejskich. Obecność w UE przesądza o stabilizacji naszego bezpieczeństwa, to bezprecedensowy skok cywilizacyjny – gospodarczy i społeczny - mówi prof. dr hab. Jan Barcz, członek Konferencji Ambasadorów RP i Team Europe Direct. Jego zdaniem, wyzwaniem na kolejne lata są zmiana klimatu, cyfryzacja, migracje i ochrona wartości europejskich.

30.04.2024

Prof. Borecki: Fundusz Kościelny nie ma już racji bytu

Finanse publiczne

Nie ma już uzasadnienia do dalszego utrzymywania Funduszu Kościelnego, czyli państwowej dotacji dla kościołów i związków wyznaniowych. Proponowany w zamian dobrowolny odpis podatkowy jest dobrym rozwiązaniem, bo to obywatele będą decydować o przekazywaniu pieniędzy, a kościoły będą musiały zabiegać o ich względy – twierdzi prof. Paweł Borecki z Uniwersytetu Warszawskiego. 

27.04.2024

Mec. Szołajski: Frankowa uchwała SN przyczyni się do pewności prawnej

Wymiar sprawiedliwości

Uchwała wydana 25 kwietnia przez Sąd Najwyższy przyczyni się do klarowności i pewności prawnej w zakresie spraw dotyczących umów frankowych, ale też do ujednolicenia orzecznictwa, albowiem ma moc zasady prawnej. SN, opowiadając się za unieważnianiem umów kredytów frankowych w uchwale, całkowicie też wykluczył całą argumentację banków o podtrzymywaniu umów kredytów frankowych i wprowadzaniu do nich średniego kursu NBP - pisze Marcin Szołajski, radca prawny z Szołajski Legal Group.

27.04.2024

Sytuacja po „dużej” uchwale Sądu Najwyższego w sprawie frankowej

Wymiar sprawiedliwości

Pomimo nagłych zwrotów akcji doszło do wydania przez pełny skład Izby Cywilnej Sądu Najwyższego uchwały w sprawie kredytów powiązanych z walutą obcą. Uchwała ta wiele wyjaśnia i będzie pomocna. Okazuje się bardzo korzystna dla kredytobiorców, ale... może nie przyspieszyć postępowań. Na pewno jednak zmniejszy ryzyko porażki czy rozbieżnych orzeczeń w tożsamych czy zbliżonych stanach faktycznych - pisze Damian Nartowski, partner w kancelarii WN Legal Wątrobiński Nartowski.

27.04.2024

Frankowa uchwała SN to żadna rewolucja, ale będzie miała wpływ na orzecznictwo

Banki Kredyty frankowe

Niezależenie od kontrowersji wokół mocy wiążącej uchwały Sądu Najwyższego z 25 kwietnia 2024 r., jej treść bez wątpienia będzie miała wpływ na orzecznictwo sądów powszechnych, nawet jeśli oceniana będzie, nie jako wiążące orzeczenie SN, lecz opinia cywilistów o uznanym autorytecie. Nie bez znaczenia jest również, że choć uchwałę wydali „nowi” sędziowie SN, to nie pozostaje w sprzeczności z wyrokami wydanymi przez „starych sędziów” w sprawach „frankowych” - pisze Marcin Szymański, adwokat, partner w Kancelarii Prawnej Drzewiecki Tomaszek i Wspólnicy.

26.04.2024

Maciej Sawczuk: Trendy w wynagradzaniu pełnomocników z wyboru

Wymiar sprawiedliwości

Wzrost liczby osób wykonujących zawód adwokata, radcy prawnego i doradcy podatkowego uczynił rynek jeszcze bardziej konkurencyjnym. Losy finansowe prawników są jednak zróżnicowane. Prawnicy o ugruntowanej specjalizacji oraz zatrudnieni w renomowanych kancelariach czy firmach doradczych nadal uosabiają stwierdzenie, że zawód prawnika jest pracą relatywnie dobrze płatną. Nie brakuje jednak również przedstawicieli tej profesji, którzy balansują na granicy rentowności - pisze Maciej Sawczuk, radca prawny.

26.04.2024

Tomasz Konieczny: Do rozstrzygnięcia jeszcze kilka problemów frankowych

Wymiar sprawiedliwości

Można być zaskoczonym nie tyle treścią uchwały Sądu Najwyższego, ponieważ po tylu jednoznacznych wyrokach TSUE oraz ugruntowanej już linii orzecznictwa sądów powszechnych w Polsce, właściwie nie mogła być inna, co faktem, że w końcu doszło do jej wydania. Jeśli jednak SN chce jeszcze na półmetku spraw frankowych odegrać jakąś ważną rolę, to do rozstrzygnięcia zostaje kilka ważnych problemów - pisze Tomasz Konieczny, radca prawny i partner w Konieczny, Polak Partnerzy.

25.04.2024

Rudzińska-Bluszcz: 25 kwietnia zaczyna działać polski Serious Case Reviews

Prawo rodzinne

Zespół do analizy przypadków śmierci dziecka lub doznania przez nie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, który zaczyna działać 25 kwietnia, jest realną szansą na usprawnienie systemu ochrony polskich dzieci. A to dlatego, że w jego skład wchodzą eksperci z różnych dziedzin, z ogromną wiedzą i doświadczeniem, także praktycznym - mówi wiceministra sprawiedliwości Zuzanna Rudzińska-Bluszcz. Jak dodaje, do pełnego składu - siedmiu członków - brakuje pediatry, ma być w tym zakresie przeprowadzony uzupełniający nabór.

25.04.2024
1  2  3  4  5    600