WATCH DOCS to w chwili obecnej jedna z dwóch największych na świecie imprez filmowych poświęconych prawom człowieka prezentujących filmy dokumentalne, w których zaangażowanie na rzecz praw jednostki łączy się ze sztuką filmową. Każdego roku na festiwalu pokazywanych jest blisko sto światowej klasy filmów, które w Polsce ogląda łącznie ponad 70.000 widzów. WATCH DOCS jest również najstarszym festiwalem filmów dokumentalnych organizowanym w Warszawie – pierwsza edycja festiwalu odbyła się w 2001 roku.

W rozwoju społeczeństwa obywatelskiego niezwykle istotną rolę odgrywają organizacje pozarządowe, w tym także te, które „patrzą władzy na ręce”. Tego typu organizacje nazywane są angielskim terminem „watchdog” czyli pies stróżujący. Gra słów „watchdog” i „watch docs” (oglądaj filmy dokumentalne) skłoniła organizatorów do uzupełnienia nazwy festiwalu. I tak od 2006 roku festiwal Prawa Człowieka w Filmie odbywa się pod nową nazwą - Międzynarodowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie.

Zobacz: Decyzję o przyznaniu stypendium należy dostarczyć zgodnie z wymogami KPA >>>

WATCH DOCS to festiwal, na którym co roku można obejrzeć kilkadziesiąt premierowych pokazów i uczestniczyć w kilkunastu spotkaniach ze światowej sławy dokumentalistami. To tu swoje polskie premiery miały nowe filmy takich twórców, jak: Errol Morris, Raymond Depardon, Kim Longinotto, Avi Mograbi czy Alex Gibney, a master class poprowadzili między innymi legenda dokumentu – Frederick Wiseman oraz znakomity brytyjski filmowiec – Sean McAllister.

WATCH DOCS to także spotkania i dyskusje panelowe z udziałem ekspertów, obrońców praw człowieka, publicystów i polityków. W debatach organizowanych w ramach festiwalu udział wzięli między innymi Sergiej Kowaljow, Aleksander Milinkiewicz, Ludmila Aleksiejewa, Tadeusz Mazowiecki, Ewa Łętowska, Wiktor Osiatyński, Andrzej Rzepilński czy Janina Ochojska.

Festiwal WATCH DOCS powstał w 2001 roku jako program polskiej organizacji pozarządowej – Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Powstanie Fundacji poprzedziła siedmioletnia działalność Komitetu Helsińskiego w Polsce, który pracował w podziemiu od 1982 roku. Obecnie Fundacja Helsińska jest jedną z najbardziej doświadczonych europejskich organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Prowadzi programy edukacyjne, interwencyjne i monitoringowe. Znaczna część jej działalności dotyczy praw człowieka w państwach powstałych po rozpadzie ZSRR.

Zobacz: Wzrośnie liczba uprawnionych do stypendium socjalnego>>>

Współorganizatorem festiwalu od początku jego istnienia jest Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie – pierwszy i największy interdyscyplinarny ośrodek kultury i sztuki w Polsce i Europie Wschodniej, o statusie Narodowej Instytucji Kultury. Od momentu powstania CSW w 1988 roku odbyło się tam ponad 1000 wystaw oraz ponad 6000 innych wydarzeń o charakterze kulturalnym i edukacyjnym.

Zobacz: Absolwent traci ubezpieczenie zdrowotne po obronie pracy dyplomowej >>>

Trzeci współorganizator WATCH DOCS, Społeczny Instytut Filmowy, został powołany w 2005 roku w celu wspierania filmu dokumentalnego, obecnie specjalizuje się w promocji zaangażowanego społecznie filmu dokumentalnego w szczególności społecznego dokumentu z Europy Wschodniej i Środkowej.

WATCHDOGS POSZUKUJE WOLONTARIUSZY

Jak co roku organizatorzy proszą o pomoc wolontariuszy przy organizacji festiwalu, który w tym roku będzie trwał od 5 do 14 grudnia .

Zainteresowanych prosimy o wypełnienie formularza zgłoszeniowego (do pobrania tutaj) oraz o odesłanie go na adres wolontariusze-festiwal@watchdocs.pl najpóźniej do 14. listopada.
Na zgłoszenia odpowiemy do 17. listopada.
 
Źródło: www.watchdocs.pl