Stan faktyczny sprawy przedstawia się następująco: aplikant drugiego roku aplikacji adwokackiej nie przystąpił do kolokwium rocznego i nie usprawiedliwił swojej nieobecności. Po czym wniósł o powtarzanie II roku i udzielenie urlopu dziekańskiego w 2012 r. Jako powód podał trudną sytuację osobistą i materialną. 
 
Samorząd zwrócił się o opinie do patrona i poprosił o wyjaśnienie przez aplikanta swojego stanowiska, jednak on z tego nie skorzystał. W konsekwencji ORA odmówiła zgody na urlop i uznała, że brak obecności na egzaminie oznacza brak wiedzy i umiejętności do jego pomyślnego zaliczenia. Zdecydowano się skreślić go z listy aplikantów.
 
Sprawa trafiła do sądu administracyjnego, który oddalił skargę aplikanta. Zdaniem WSA samorząd adwokacki jest uprawniony na podstawie Prawa o adwokaturze do skreślenia aplikanta z listy w okresie pierwszych dwóch lata szkolenia, jeżeli stwierdzi jego nieprzydatność do wykonywania zawodu.
 
Sam regulamin aplikacji wskazuje, iż podstawą decyzji o skreśleniu z listy może być negatywny wynik kolokwium rocznego lub opinia patrona. Zdaniem składu orzekającego brak obecności na kolokwium i jej nie usprawiedliwienie jest tożsame z niezdaniem egzaminu. 
 
Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 7 listopada 2012 r., sygn. akt VI SA/Wa 1572/12.