15 listopada 1945 r. pierwsze wykłady we Wrocławiu wygłosili wybitni lwowscy profesorowie: chirurg Ludwik Hirszfeld i specjalista budowy maszyn elektrycznych Kazimierz Idaszewski. Tę datę wrocławscy naukowcy uważają za inaugurację pierwszego roku akademickiego po II wojnie światowej we Wrocławiu.

„Chcemy pokazać pierwsze powojenne lata z perspektywy tych wielu wybitnych uczonych, którzy przyjechali do Wrocławia nie tylko z Kresów, ale również i z innych regionów Polski i podjęli się tego zadania. Oni mieli naprawdę ogromny dorobek naukowy, ale oprócz oficjalnych dokumentów interesuje nas też pokazanie bardziej osobistych pamiątek” - powiedział na konferencji prasowej dyrektor Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego Jan Harasimowicz.

Przeczytaj także: Wzrasta zadłużenie Uniwersytetu Zielonogórskiego

Jak dodał, zebrane pamiątki znajdą się na czasowej wystawie, która od listopada 2015 r. potrwa przez pół roku. „Wiem, że takie pamiątki istnieją, bo rodziny czy potomkowie tych naukowców informowali mnie wielokrotnie, że mają takie rzeczy” - powiedział Harasimowicz.

Dyrektor Ośrodka „Pamięć i Przyszłość” Marek Mutor zadeklarował, że jego placówka chętnie przyjmie te pamiątki w depozyt i przygotuje stałą wystawę w Centrum Historii „Zajezdnia”, które zostanie otwarte w 2016 r.

Przeczytaj także: Oszukiwanie na egzaminach to przestępstwo

Mutor dodał, że ośrodek przez kilkanaście miesięcy zbierał i spisywał wspomnienia żyjących pracowników wrocławskich uczelni i z okazji jubileuszu wyda je w formie książkowej.

Ośrodek "Pamięć i Przyszłość" powstał w 2007 r. z inicjatywy ministra kultury. Jest miejscem, w którym dokumentowana i popularyzowana jest wiedza przede wszystkim o powojennej historii Wrocławia i Dolnego Śląska. Od 2009 r. jest jednostką samorządową Wrocławia. Przez siedem lat ośrodek zrealizował ponad 100 projektów.

Przeczytaj także: Absolwent traci ubezpieczenie zdrowotne po obronie pracy dyplomowej


Od listopada 1945 r. Uniwersytet Wrocławski i Politechnika Wrocławska działały wspólnie i obejmowały też takie dziedziny nauczania, jak m.in. medycyna, weterynaria, rolnictwo. Pierwszym rektorem połączonych uczelni został botanik prof. Stanisław Kulczyński, były rektor Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie. Dopiero w 1949 r. z wydzielonych wydziałów lekarskiego i farmaceutycznego powstała Akademia Medyczna, w 1951 r. powołano Akademię Rolniczą, a w kolejnym roku autonomię uzyskała Politechnika Wrocławska.

Źródło: PAP