Poruszane na konferencji zagadnienia związane są z propozycją utworzenia jednolitej ochrony patentowej na terytorium Unii Europejskiej oraz Jednolitego Sądu Patentowego.
 
Obecnie ochronę patentową dla wynalazków można uzyskać za pomocą patentów krajowych, które zostały uregulowane w ustawodawstwie poszczególnych państw. W wyniku rejestracji uprawniony otrzymuje prawo do wyłącznego korzystania z wynalazku na terytorium kraju udzielającego patentu. Drugą możliwością jest uzyskanie patentu europejskiego (które nie należy mylić z jednolitym patentem europejskim) wydawanego przez Europejski Urząd Patentowy (EUP) na mocy Konwencji o udzielaniu patentów europejskich.
 
W wyniku zgłoszenia i na podstawie jednego postępowania uprawniony otrzymuje patent europejski skuteczny na terytorium tych państw członkowskich, które zostały wskazane w zgłoszeniu.
 
Nowy, proponowany system różni się od wskazanych powyżej i budzi duże kontrowersje wśród naukowców, rzeczników patentowych i przedsiębiorców. Zarzuca mu się przede wszystkim, że faworyzuje on gospodarkę i podmioty z krajów wysoko rozwiniętych. Polska jako kraj rozwijający się  i dążący do rozwoju innowacyjności musi zająć w tej sprawie także stanowisko. 
 
Zaproszeniu na konferencję goście są specjalistami z zakresu prawa patentowego i wskażą argumenty za i przeciw wprowadzania jednolitej ochrony patentowej na terytorium Unii Europejskiej. Liczymy także na Państwa głos w dyskusji.   
 
Konferencja odbędzie się 9 listopada 2012 r. o godz. 10.00 w auli nowego budynku Wydziału Prawa - w Collegium Iuridicum Novum, przy Alejach Niepodległości 53 w Poznaniu. Szczegółowe informacje na temat Konferencji znajdziecie Państwo na stronie internetowej  Koła Naukowego HI TECH LAW Nowe Technologie : htl.amu.edu.pl.
 
Zapraszamy w imieniu Koła Naukowego Hi Tech Law – Opiekun Koła dr Jakub Kępiński, Prezes Koła Dominika Majchrzak i VicePrezes Koła Anna Wilińska-Zelek.