Willem C. Vis International Commercial Arbitration Moot to międzynarodowy konkurs z zakresu międzynarodowego arbitrażu handlowego. Rywalizacja polega na symulacji postępowania arbitrażowego w sporze z dziedziny międzynarodowych transakcji handlowych. W tegorocznej edycji, która trwała od 21 marca do 1 kwietnia br., uczestnicy konkursu zmagali się z rozwiązaniem sporu pomiędzy firmami z branży inżynieryjnej.
Tegoroczny konkurs miał bardzo wysoki poziom, jednak byliśmy dobrze przygotowani do rywalizacji – mówi Agata Wacławik–Wejman, trener drużyny Uniwersytetu Jagiellońskiego. Naszym wystąpieniem w ćwierćfinale zdobyliśmy publiczność. Liczyliśmy, że uda nam się jeszcze powalczyć, ale i tak cieszymy się bardzo z piątego miejsca w konkursie, w którym startowało ponad 250 drużyn z najlepszych uczelni prawniczych z całego świata. Bardzo rzadko zdarza się, aby drużyna w drugim roku udziału w konkursie doszła tak wysoko. Drużyna UJ otworzyła drzwi dla sukcesów polskich zespołów w tym konkursie w następnych latach. W naszych przygotowaniach do konkursu świetnie sprawdził się model edukacji prawniczej opartej o praktykę. Mam nadzieję, że będzie coraz częściej stosowany na polskich uczelniach – dodaje.
Współpraca ze studentami Uniwersytetu Jagiellońskiego dała nam dużo satysfakcji – podkreśla Łukasz Hejmej z kancelarii CMS Cameron McKenna, która patronowała studentom z Krakowa. Staraliśmy się przekazać naszą wiedzę i doświadczenie płynące z praktyki arbitrażowej. Przed „wielkim konkursem” spotykaliśmy się kilkakrotnie, aby pomóc im przygotować się do udziału w tym prestiżowym wydarzeniu. Zapewne wielu z tych studentów w przyszłości będzie świetnymi prawnikami specjalizującymi się w arbitrażu.
Oprócz Krakowa, Polskę reprezentowali studenci z uczelni z Katowic, Torunia, Warszawy i Wrocławia.