W pierwszej części spotkania powstała podstawa dla dalszej debaty. Z wielu punktów widzenia wyłaniała się wizja studenta na polskiej uczelni.
Porównawczo zeprezentowane zostały możliwości, jakie dają studia krajowe porównaniu z ukraińskimi i brytyjskimi (Lyubomyr Sherstyuk, Łukasz Rachoń, Radosław Kowalski). Mgr. Piotr Sławicki zachęcał do większego zaangażowania się w pracę naukową i społeczną jako wartościową i społecznie i prywatnie; Piotr Pokorny przedstawił okiem sytuację studenta wobec planowanej gruntownej reformy systemu szkolnictwa wyższego. W puencie części prezentacyjnej Radosław Kowalski zaprezentował przyszłość rozdawnictwa unijnych funduszy na szkolnictwo wyższe po 2013 roku oraz „Demokrację Studencką” - oddolny ruch studencki działający na rzecz reformy szkolnictwa wyższego odzwierciedlającej interes studentów.
Nasze konkluzje?
W debacie wyłonił się obraz szkolnictwa wyższego w kryzysie. Nie jest to kryzys grożący rozpadem uniwersytetów. Sytuacja jest trudna ponieważ schemat przekazywania wiedzy jest nieskuteczny i często niepraktyczny. Uczelnia nie stwarza warunków dla wykorzystania potencjału studentów. W efekcie absolwent często nie może po studiach łatwo znaleźć pracy w swojej studiowanej dziedzinie - jego wiedza zebrana z suchych teoretycznych wykładów zdaje się nie jest do niczego konkretnego potrzebna poza samą uczelnią.
Trzeba działać!!
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego nie zrobi wszystkiego. To jest pewne. Potrzebna jest nam samoorganizacja, by bronić interesów studentów w Polsce. Chodzi tu o ułatwianie studiów nam samym oraz ludziom, którzy po nas przyjdą się uczyć – każdy bardziej wartościowy dyplom to korzyść dla całego społeczeństwa.
Przyłącz się :-)
Jeśli jesteś zainteresowany/a, zapraszamy do kontaktu w pracy nad wzmacnianiem głosu środowisk studenckich w debacie na temat szkolnictwa wyższego w całym kraju. Chcemy aby głos każdego studenta miał realny wpływ na to jak się studiuje.
Nasz kontakt: nanader@o2.pl.
Radosław Kowalski
]]>