Ewa Kapusta: „mSzkrab” to klub dziecięcy działający przy Politechnice Wrocławskiej. Jak narodził się pomysł jego utworzenia? (była to inicjatywa władz uczelni czy może samych studentów?)

Ewa Jędryczko: Pomysł powstał w głowie prorektora ds. Studenckich Zbigniewa Sroki i Kamila Nawirskiego, ówczesnego przewodniczącego Samorządu Studenckiego PWr, a obecnie prezesa Fundacji MANUS podczas wizyty w Studentenwerk Dresden. Tam właśnie na parterze jednego z wysokich akademików była sala zabaw dla dzieci, w której rodzice studenci mogli zostawić dziecko na kilka godzin (nie na cały dzień). To był 2010 rok, a w Polsce takie miejsce formalnie było trudne do stworzenia więc pomysł został odłożony na regał. Po zmianach przepisów w 2011 roku, w/w Panowie zaczęli działania mające na celu uruchomienie klubu przy Politechnice. Najpierw miejsce (tu było kilka lokalizacji sprawdzanych), następnie przekonanie Senatu uczelni do przyznania środków na remont pomieszczenia, a na końcu sam remont i formalności. W skrócie jakieś 3 lata działań, z czego 1,5 bardzo intensywnych.

Przeczytaj także: Planujesz dziecko na studiach?

Do kogo skierowana jest oferta klubu? (studenci? doktoranci? pracownicy?)

Oferta Klubu Dziecięcego „mSzkrab” skierowana jest do studentów i doktorantów Politechniki Wrocławskiej.

Jakie jest zainteresowanie studentów ofertą klubu? Jaka liczba studentów oddaje pod opiekę swoje pociechy w mSzkrabie?

Klub Dziecięcy „mSzkrab” został otwarty na początku października 2014 r. Od tej pory opiekujemy się czwórką dzieci studentów. Kolejna dwójka dzieci, w tym jedno niepełnosprawne, rozpoczęły swój okres adaptacji w naszej placówce. Zainteresowanie Klubem wzrasta. Zgłaszają się również pracownicy Politechniki Wrocławskiej i studenci innych uczelni wrocławskich. Pytają o możliwość pozostawienia u nas swoich dzieci. Nie jest to możliwe. Mamy jednak nadzieję, że programy takie jak „Maluch na uczelni”, które wchodzą w życie, pozwolą i innym uczelniom stworzyć miejsca przyjazne studentom oraz pracownikom posiadającym dzieci.

Czy są jakieś ograniczenia (np. czasowe, ilościowe) dotyczące opieki nad dziećmi? Czy każdy student może skorzystać z opieki klubu?

Tak. Aby zaopiekować się jak najszerszym gronem dzieci studentów i doktorantów Politechniki Wrocławskiej ograniczyliśmy czas oraz częstotliwość pobytu dzieci. Wygląda to następująco: Klub Dziecięcy mSzkrab oferuje opiekę dzieciom w wieku 1-3 lat od poniedziałku do soboty w godzinach 7.00-19.00. W Klubie dziecko może spędzić maksymalnie 5 godzin dziennie, maksymalnie 3 razy w tygodniu. Dzięki takiemu systemowi możemy zagwarantować opiekę nawet około 100 dzieciom. To rodzic decyduje w jakie dni i w jakich godzinach jego szkrab będzie pod naszą opieką. Potrzebna jest tylko rejestracja w systemie elektronicznym naszego Klubu. Wystarczy dostęp do internetu, zarejestrowanie się w systemie i podpisanie umowy z Fundacją MANUS za pośrednictwem Kierownika Klubu.

Rodzice mogą zarezerwować w systemie posiłki dziecka dowożone przez firmę cateringową, bądź przynosić własne. Nasz system ułatwia też opiekunkom dziecięcym szybki dostęp do ważnych informacji o danym dziecku. Każda sala wyposażona jest w panel dotykowy, dzięki któremu pracownicy Klubu widzą ile dzieci obecnie jest pod naszą opieką, ile dzieci i w jakich godzinach jeszcze przybędzie, jakie mają posiłki i indywidualne potrzeby. Jeśli dziecko ma przykładowo jakąś alergię, automatycznie jest to wyświetlane na monitorze. W przypadku nagłej choroby dziecka ( np.: gorączki) opiekunki mają szybki dostęp do telefonów kontaktowych osób upoważnionych do odbioru malucha.

Przeczytaj także: Połowa studentów uważa, że studia to dobry moment na dziecko

Dlaczego Pani zdaniem, uczelnie wciąż tak mało robią w kierunku wspierania studentów będących rodzicami?

Szkoły wyższe mają przede wszystkim za zadanie kształcić na wysokim poziomie. Gdy uczelnia jak np. Politechnika ma już ustabilizowaną sytuację w procesie kształcenia, może zacząć myśleć o działaniach dla społeczności swojej uczelni. Politechnika Wrocławska od dawna wspiera studentów poprzez inwestowanie w koła naukowe oraz organizacje studenckie. Poza tym istnieje ogromny Fundusz Pomocy Materialnej dla studentów, w ramach którego mogą oni otrzymać stypendia socjalne i zapomogi.

To co zauważyliśmy u nas, to przerywanie studiów z uwagi na dzieci. I właśnie w tym celu powstał „mSzkrab” żeby pomóc. Ciężko nam powiedzieć czy inne uczenie widzą ten problem społeczny i czy chcą coś z nim zrobić.
Ewa Kapusta