Na Politechnice Łódzkiej spotkało się ponad 20 rektorów, a także przedstawiciele resortu nauki i Narodowego Centrum Nauki.
W przypadku projektu nowelizacji ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym rektorzy uczelni krytycznie odnieśli się do propozycji resortu nauki w sprawie regulacji związanych z tzw. uwłaszczeniem naukowców.
Propozycje te przewidują, że pracownikom, doktorantom i studentom uczelni będą przysługiwać prawa własności intelektualnej do wyników badań naukowych lub prac rozwojowych.
"Proponujemy, żeby jednak odstąpić od proponowanych regulacji i zostawić te, które są już stosowane w regulaminach własności intelektualnej w poszczególnych uczelniach" - mówił podczas spotkania z dziennikarzami przewodniczący KRASP, rektor Uniwersytetu Śląskiego, prof. Wiesław Banyś.
Dzięki obowiązującym na uczelniach regulaminom własności intelektualnej, właściciel wynalazku może otrzymać na ogół 50-60 proc. zysków z komercjalizacji, ale za to może liczyć na większą pomoc uczelni - np. jeśli chodzi o ochronę patentową czy koszty postępowań administracyjnych.
"Obawiamy się, że twórca, który będzie chciał skomercjalizować swój wynalazek, będzie w jakimś sensie pozostawiony sam sobie. Zwłaszcza młodsi uczeni mogą nie być do końca zorientowani, jaka jest wartość tego wynalazku" – tłumaczył szef KRASP.
Projekt nowelizacji zakłada, że w przypadku komercjalizacji, uczelnia miałaby otrzymywać (w zależności od udzielonej pomocy) 25 proc. lub 30 proc. dochodów uzyskanych przez dokonującego komercjalizacji pracownika czy studenta.
Podczas posiedzenia dyskutowano także o poziomie finansowania nauki ze środków budżetowych. Zdaniem szefa KRASP obecnie nakłady na finansowanie nauki są bardzo niskie i wynoszą 0,32 proc. PKB. Jak przypomniał Banyś założenia Krajowego Programu Reform mówią, że w 2020 r. nakłady z budżetu państwa mają wzrosnąć do ok. 0,85 proc. PKB. "Nie bardzo sobie wyobrażamy możliwość takiego nagłego skoku w roku 2020, jeżeli nie przygotowujemy się już teraz do stopniowego osiągania tych wskaźników. To nas mocno niepokoi" – dodał naukowiec.
Podsekretarz stanu w resorcie nauki Daria Lipińska-Nałęcz poinformowała w czwartek na posiedzeniu sejmowej podkomisji ds. nauki i szkolnictwa wyższego, że wydatki budżetowe na naukę w 2013 r., tak samo jak w 2007 r. wynoszą 0,32 proc. PKB. Zaznaczała, że w budżecie rośnie natomiast udział unijnych środków na naukę - od 0 w 2007 r. do 0,11 proc. PKB w 2013 r.
Jako bardzo dobrą wiadomość Banyś określił informację minister nauki, że infrastrukturę naukową i dydaktyczną wybudowaną z pieniędzy Unii Europejskiej można wykorzystywać także do celów komercyjnych i współpracy z przemysłem. Zdaniem uczonego pozwoli to zdecydowanie lepiej wykorzystać powstałą infrastrukturę.
W piątek informację w sprawie infrastruktury minister Lena Kolarska-Bobińska przekazała w liście skierowanym do rektorów uczelni publicznych oraz dyrektorów instytutów badawczych. W ostatnich latach w tę infrastrukturę zainwestowano ponad 26 mld zł.
Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich została powołana w 1997 r. Obecnie tworzą ją rektorzy 107 szkół wyższych, w tym 11 uczelni niepublicznych.