W przyjętej 17 marca br. Uchwale Zebrania Przedstawicieli Zgromadzeń Ogólnych Sędziów Apelacji można przeczytać, że jego uczestnicy, przyłączając się do stanowiska zajętego przez Zebranie Przedstawicieli Zgromadzeń Sędziów Okręgów, wskazują na konieczność podjęcia systemowych prac nad reformą sądownictwa powszechnego.
- Prace nad tą reformą powinny objąć opracowanie założeń do nowej ustawy o ustroju sądów powszechnych oraz Krajowej Radzie Sądownictwa, przy rzeczywistym udziale całego środowiska sędziowskiego. Kierunki zmian powinny uwzględniać wzmocnienie roli KRS przy rozszerzeniu jej kompetencji, w szczególności przez przyznanie jej inicjatywy ustawodawczej. Reforma sądownictwa powszechnego nie jest możliwa bez zmian procedur sądowych i ograniczeń kognicji sądów powszechnych. Podjęte obecnie prace nad reformą sądownictwa nie zawierają żadnych rozwiązań które uczynią zawód sędziego „koroną zawodów prawniczych” - napisano w Uchwale Zebrania Przedstawicieli Zgromadzeń Ogólnych Sędziów Apelacji.
Uchwała Przedstawicieli Zgromadzeń Ogólnych Sędziów Okręgów w dniu 15 marca 2010 r.
Zgromadzenie Przedstawicieli po raz kolejny apeluje do Ministra Sprawiedliwości o niezwłoczne wstrzymanie wszelkich prac związanych z przedstawioną w maju 2009 roku nowelizacją ustawy Prawo o Ustroju Sądów Powszechnych. Niekwestionowana konieczność nowych uregulowań w tym zakresie winna opierać się o koncepcję całościowej regulacji opartej w pierwszej kolejności o szeroko zakrojone konsultacje ze środowiskiem sędziów. Nie do zaakceptowania jest budowanie nowej ustawy ustrojowej w oparciu o dyktat Ministerstwa Sprawiedliwości.
W przekonaniu Zgromadzenia Przedstawicieli zmiany ustawy Prawo o Ustroju Sądów Powszechnych powinny zmierzać w kierunku doskonalenia realizacji fundamentalnych zasad określonych w Konstytucji. Doceniając dotychczasowe próby Ministerstwa Sprawiedliwości rozwiązania od lat narastającego problemu realnych i godnych wynagrodzeń sędziów Zgromadzenie stwierdza, że poczyniono dopiero pierwszy krok w pożądanym przez środowisko kierunku. W dalszym ciągu bowiem wynagrodzenie sędziów nie odpowiada normom konstytucyjnym i standardom europejskim.
Zaniepokojenie Zgromadzenia budzi łatwość podejmowanych decyzji w zakresie twor zenia, a zwłaszc za l ikwidacj i jednostek wymiaru sprawiedliwości. Z nadzieją przyjmujemy wypowiedzianą w dniu dzisiejszym deklarację Ministra Sprawiedliwości, że w jego przekonaniu wymiar sprawiedliwości ma służyć ogółowi obywateli. Należy pamiętać interpretując te słowa, że społeczeństwo w pierwszej kolejności w zakresie struktur Państwa ceni sobie ich stabilność. Nie wpisuje się w to założenie projektu likwidacji poszczególnych pionów orzeczniczych.
Zgromadzenie apeluje także o ostateczne, satysfakcjonujące środowisko rozwiązanie kwestii tak zwanych awansów poziomych i to zarówno na płaszczyźnie finansowej, jak i zaspokojenia ambicjonalnych oczekiwań. Środowisko sędziowskie oczekuje także na podjęcie systemowych działań zmierzających do profesjonalnego, medialnego kształtowania wizerunku sędziów i sądów.
Zgromadzenie Przedstawicieli zobowiązuje Krajową Radę Sądownictwa i wzywa Ministra Sprawiedliwości do niezwłocznego podjęcia wszelkich niezbędnych działań w realizacji wyżej wskazanych postulatów.
Źródło: www.LEX.pl
]]>