Podczas IX Krajowego Zjazdu Radców Prawnych Minister Sprawiedliwości uznał, że dalsze akceptowanie tej różnicy nie jest uzasadnione i należy dążyć do zmiany stanu prawnego. W tym celu obiecał w najbliższych tygodniach powołanie specjalnego zespołu ministerialnego, który zajmie się kwestią zrównania kompetencji radców i adwokatów w sprawach karnych. Należy pamiętać, iż nadanie radcom uprawnień do pełnienia funkcji obrońcy oskarżonego przyniesie za sobą obowiązek obejmowania przez radców prawnych roli obrońcy z urzędu. Rodzi się pytanie, czy mając na względzie powyższy obowiązek, radcowie z takim samym entuzjazmem podchodzą do pomysłu poszerzenia swoich uprawnień.
- Wydaje się, że w tej sprawie – ustalenia zasad i obszarów niezbędnego szkolenia uzupełniającego radców prawnych zainteresowanych pełnieniem obrony oskarżonych – inicjatywa winna należeć do władz krajowych samorządu – powiedział Krzysztof Kwiatkowski. – Zagadnienie poszerzenia uprawnień radców prawnych oceniam jako niezwykle doniosłe nie tylko dla radców prawnych, ale przede wszystkim dla całego społeczeństwa – dodał.
Jego zdaniem trzeba też podkreślić, ze wśród prawniczych zawodów zaufania publicznego, radcowie prawni stanowią grupę najliczniejszą. Poszerzenie kompetencji radców prawnych winno też – według Ministra – poprawić dostępność do konstytucyjnego prawa do obrony.
Minister zaznaczył, że nie tylko w sprawie poszerzenia uprawnień radców potrzebne są konsultacje środowiskowe. Zaznaczył, że wszystkie tworzone przez Ministerstwo Sprawiedliwości projekty ustaw dotyczące spraw samorządu będą przygotowywane w warunkach szerokiego dialogu ze środowiskiem radcowskim. Być może pozwoli to w lepszym stopniu uwzględnić normy konstytucyjne, jednocześnie zaspokajając rzeczywiste potrzeby rynku usług prawnych.
Źródło: Ministerstwo Sprawiedliwości
Marta Osowska]]>