Projekt nowelizacji ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym zakłada zróżnicowanie uczelni na akademickie i zawodowe. Tylko niektóre uczelnie (z uprawnieniami do nadawania stopnia doktora) będą mogły kształcić na studiach ogólnoakademickich, nastawionych na zdobywanie wiedzy i rozwój naukowy. Inne uczelnie, prowadzące studia o profilu praktycznym, będą miały obowiązek zapewnienia studentom trzymiesięcznych praktyk. Ponadto możliwe będzie prowadzenie tzw. studiów dualnych, czyli takich, na których część zajęć odbywana jest w salach wykładowych, a część w praktyce, w przedsiębiorstwie.
Minister Barbara Kudrycka, wierzy, że te przepisy zwiększą szansę absolwentów na rynku pracy, umożliwią szerszej grupie osób dorosłych podnoszenie swych kwalifikacji, a szkołom wyższym dadzą możliwość stworzenia atrakcyjnej oferty kształcenia.
Projekt zakłada też, że prace dyplomowe przed obroną będą obowiązkowo sprawdzane programem antyplagiatowym, a po obronie trafią do komputerowego repozytorium. Z zawartością repozytorium będą porównywane późniejsze prace, aby wyeliminować plagiatowanie już obronionych prac absolwentów uczelni.
Studenci od pierwszego roku, w myśl projektu, będą mogli otrzymywać stypendia rektora (dawniej stypendia za wyniki w nauce). Po wejściu w życie nowelizacji podstawą do przyznawania stypendiów na pierwszym roku mają być wyniki matur.
Projekt nowelizacji ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym trafił do konsultacji
Projekt nowelizacji przepisów, zakłada m.in. podział na uczelnie akademickie i zawodowe oraz uznawanie przez uczelnie kwalifikacji zdobytych poza studiami. MNiSW chce umożliwić osobom z doświadczeniem zawodowym zdobycie dyplomu szkoły wyższej poza formalnym tokiem studiów.