American Medical Response zatrudniająca dotychczas Darnmarie Souza twierdzi, że jej działania sprzeczne były z wewnętrznym regulaminem firmy, który zabraniał w jakikolwiek sposób wypowiadać się na temat firmy na portalach społecznościowych.
Nie powinno budzić sprzeciwu stwierdzenie, że przytoczony przepis regulaminu stoi w sprzeczności z prawem do swobodnej wypowiedzi (freedom of speech) zagwarantowanym Pierwszą Poprawką wprowadzoną do konstytucji Stanów Zjednoczonych w 1791 roku. Również konstytucje stanowe gwarantują swoim obywatelom prawo do swobodnej wypowiedzi. Tak ważne w systamie common law orzecznictwo sądów wielokrotnie zajmowało się problemem wolności słowa i wypowiedzi, chroniąc tym samym obywateli, którym tej wolności odmawiano.
Problem zwolnienia z pracy z powodu komentarzy na Facebooku nie był jednak przez amerykańskie sądy dotychczas rozpatrywany. Stąd wyrok w omawianej sprawie z pewnością będzie precedensowy; być może otworzy drogę sądową dla innych pracowników zwolnionych z powodu wyrażania opinii na temat pracodawców w internecie. Przypadek Darnmarie Souza nie jest odosobniony.
Źródło: Tok fm
Marta Osowska
]]>