Na 25. jubileuszową edycję konkursu ministra spraw zagranicznych nadesłano 44 prace magisterskie; nagrodzone lub wyróżnione zostały cztery prace obronione na polskich uczelniach w 2013 r.
Zobacz: Uczelnia z Nowego Sącza przyjmie na studia bez matury>>>
"Chcemy, aby Polska umacniała swoją pozycję europejską i globalną, dlatego potrzebujemy młodych, dobrze wykształconych ludzi, którzy w przyszłości będą reprezentować nasz kraj w administracji rządowej, w ośrodkach opiniotwórczych czy w instytucjach międzynarodowych Unii Europejskiej, w systemie ONZ" - podkreślił Sikorski. Zaznaczył, że laureaci konkursu podjęli aktualne zagadnienia, wymagające szerokiej wiedzy i dojrzałości badawczej.
Komitet konkursu nie przyznał pierwszej nagrody. Drugą nagrodę przyznano Grzegorzowi Małydze za pracę magisterską pt. „Sytuacja mniejszości chrześcijańskich w arabskich krajach Bliskiego Wschodu”, napisaną na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Wrocławskiego pod kierunkiem dra hab. Zdzisława J. Winnickiego.
Trzecią nagrodę przyznano Oldze Gerlich za pracę magisterską pt. „Responsibility of international organizations under international law”, napisaną na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego pod kierunkiem dr hab. Dagmary Kornobis-Romanowskiej.
Wyróżnienie otrzymała Joanna Halik za pracę magisterską pt. „Instrumenty dyplomacji gospodarczej wykorzystywane w promocji polskiej gospodarki za granicą na przykładzie działań podejmowanych na rynku Konfederacji Szwajcarskiej”, napisaną na Wydziale Ekonomii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie pod kierunkiem dr Bożeny Pery.
Kolejne wyróżnienie przyznano Andrzejowi Pawłowskiemu za pracę magisterską pt. „Suwerenność państwa w świetle reżimu nieproliferacji broni jądrowej. Globalne reperkusje irańskiego programu nuklearnego”, napisaną na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego pod kierunkiem dra hab. Artura Gruszczaka.
Konkurs ministra spraw zagranicznych przeprowadzany jest corocznie od grudnia 1989 r.; służy wyłanianiu i nagradzaniu najlepszej pracy magisterskiej z zakresu współczesnych stosunków międzynarodowych. Celem konkursu jest zwrócenie uwagi studiujących ludzi na zagadnienia dotyczące miejsca Polski na scenie międzynarodowej, jej polityki zagranicznej oraz szerzej, na problemy wynikające z rozwoju sytuacji w Europie i na świecie. (PAP)