Od 1 stycznia 2011 roku Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II realizuje projekt „Najlepsze praktyki” w strategicznej transformacji KUL współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Jednym z zadań w/w projektu jest wprowadzenie ponadprogramowych zajęć specjalistycznych dla studentów IV i V roku kierunku prawo Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. W zajęciach tych mogą uczestniczyć studenci, którzy uzyskali wysoką średnią ocen w trakcie studiów. Do tej pory w projekcie wzięło udział łącznie 120 studentów kierunku prawo.

W ramach projektu studenci korzystają z sali dydaktycznej dostosowanej do warunków rzeczywistej sali sądowej i prowadzą w niej symulacje posiedzeń sądowych oraz  rozwiązują kazusy.

Jak informuje Pani Hanna Wasilewska, asystent projektu, dzięki uczestnictwu w tych zajęciach studenci nabywają nowe umiejętności praktyczne, niezbędne w pracy prawnika i funkcjonowania na rynku pracy. Dodatkowym wsparciem jest organizacja symulacji egzaminu na aplikację.


Wykładowcami są wybitni specjaliści-praktycy z różnych dziedzin prawa: sędziowie, adwokaci, prokuratorzy (m.in. sędzia Sądu Najwyższego, sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego).


Opiekę merytoryczną nad zajęciami sprawuje Katedra Postępowania Cywilnego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.


W ramach projektu przewiduje się zrealizowanie trzech edycji ponadprogramowych zajęć specjalistycznych (jedna edycja trwa dwa lata akademickie). W czerwcu br. zakończyła się I edycja tych zajęć.

W ramach tej edycji zrealizowano następujące przedmioty:
a)    dla studentów na IV roku kierunku prawo:
•    Praktyczne aspekty postępowania cywilnego – 30 godz.
•    Praktyczne aspekty postępowania karnego – 30 godz.
•    Prawa korporacyjne (notarialne, radcowskie, adwokackie, ustrój sądów powszechnych) – 30 godz.
•    Prawo prywatne w aspekcie praktycznym – sporządzanie umów, rozwiązywanie kazusów – 30 godz.
b)    dla studentów V roku kierunku prawo:
•    Kazusy i orzecznictwo – postępowanie karne – 60 godz.
•    Kazusy i orzecznictwo – prawo karne – 60 godz.
•    Kazusy i orzecznictwo – prawo publiczne – 60 godz.
•    Kazusy i orzecznictwo – postępowanie cywilne – 60 godz.
 

Tematyka poszczególnych przedmiotów dla studentów IV i V roku kierunku prawo ma różne przeznaczenie – dla IV roku charakter powtórzeniowy i jednocześnie wprowadzający w problema-tykę praktycznych aspektów postępowań poprzez aranżowanie symulacji rozpraw sądowych, zaś dla V roku analiza orzecznictwa z punktu widzenia osób uczestniczących w jego tworzeniu na po-szczególnych etapach orzekania w formie rozwiazywanie kazusów i testów egzaminacyjnych na aplikacje prawnicze. Dodatkowo, tematyka poszczególnych przedmiotów dla studentów V roku kierunku prawo jest analizowana przez Radę Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II pod kątem wyników egzaminów wstępnych na aplikacje prawnicze w danym roku akademickim (na podstawie tych analiz Rada WPPKiA podejmuje decyzję, jakie przedmioty dla studentów V roku kierunku prawo będą realizowane w ramach kursu w danym roku akademickim).
 

Rekrutacja na III edycję ponadprogramowych zajęć specjalistycznych zostaje przedłużona do 31.07.2013 r.

Wicej informacji na stronie najlepszepraktyki.eu