Jak wyjaśnił rzecznik uczelni Przemysław Pawlak, uczniów zainteresowanych udziałem w zmaganiach powinni zgłaszać nauczyciele; rejestracja odbywa się na stronie internetowej www.olimpiada.wspia.eu.
Olimpiada składa się z trzech etapów: szkolnego, który odbędzie się 4 grudnia; okręgowego - 15 stycznia 2014 we wszystkich województwach i centralnego - 19 marca 2014 roku, do którego przystąpią najlepsi uczniowie szkół ponadgimnazjalnych. Tradycyjnie odbędzie się on w rzeszowskim kampusie Wyższej Szkoły Prawa i Administracji.
Pawlak zaznaczył, że celem olimpiady jest szerzenie wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych wiedzy dotyczącej m.in. państwa, prawa. Ma też podnosić świadomość prawną młodzieży, kształtować postawę praworządności i szacunku dla prawa.
Tematyka olimpiady obejmuje m.in. wiadomości z zakresu znajomości podstaw ustroju RP, zasad i procedur demokratycznych oraz zjawisk politycznych, społecznych i kulturowych zachodzących zarówno w Polsce, Europie i świecie.
Rzecznik podkreślił, że przygotowując się do olimpiady uczestnicy powinni zwrócić też uwagę m.in. na działalność partii politycznych, instytucji rządowych, samorządów i organizacji pozarządowych.
„Ważną dziedziną, z którą zmierzą się uczestnicy olimpiady, jest prawo oraz zasady funkcjonowania instytucji wymiaru sprawiedliwości, a także tematyka praw człowieka” – dodał Pawlak.
Laureaci pierwszego i drugiego miejsca otrzymają możliwość nieodpłatnego studiowania w Wyższej Szkole Prawa i Administracji Rzeszów-Przemyśl oraz nieodpłatnego zakwaterowania w mieszkaniach należących do uczelni. Natomiast zajęcie miejsc od 3. do 5. pozwali na nieodpłatne studia na tej uczelni.
Koordynator olimpiady Hubert Kawalec zastrzegł, że udział w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Wiedzy o Państwie i Prawie ułatwia finalistom i laureatom podjęcie studiów poza postępowaniem kwalifikacyjnym nie tylko w Wyższej Szkole Prawa i Administracji w Rzeszowie, ale także na innych wydziałach prawa, m.in. na Uniwersytecie Jagiellońskim.
Zdaniem Pawlaka impreza od początku cieszy się ogromnym zainteresowaniem; do pierwszej edycji zgłosiło się ponad 800 uczniów, w drugiej było to już ok. 2,5 tys. uczniów z ok. 150 szkół. Do każdej kolejnej olimpiady przystępuje coraz więcej młodzieży.
„W ubiegłym roku było to już prawie 4 tys. młodych ludzi z ponad 230 szkół w 15 województwach” – podkreślił koordynator olimpiady. Wyraził też nadzieję, że w tym roku do jubileuszowej, piątej edycji przystąpi jeszcze więcej uczniów szkół ponadgimnazjalnych.
Olimpiada organizowana jest razem z Podkarpackim Kuratorium Oświaty. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Minister Sprawiedliwości. Merytoryczną opiekę nad przedsięwzięciem sprawuje Rada Programowa. W jej skład wchodzą m.in. prof. Zbigniew Ćwiąkalski, (przewodniczący), prof. Wiesław Skrzydło i prof. Zbigniew Czarnik.
Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy o Państwie i Prawie dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych
Do 29 listopada uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski mogą zgłaszać udział w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Wiedzy o Państwie i Prawie, którą organizuje Wyższa Szkoła Prawa i Administracji Rzeszów-Przemyśl. Będzie to piąta edycja olimpiady.