Zgodnie z orzeczeniem Sądu Najwyższego z dnia 14 marca 2012 roku (I PK185/11), aplikant radcowski po ukończeniu trzy letniego okresu aplikacji może zastępować radcę przed sądami powszechnymi. Jak podkreśla sąd, nie ma znaczenia zaświadczenie o ukończeniu aplikacji, ponieważ jest tylko warunkiem formalnym przystąpienia do egzaminu zawodowego na radcę prawnego.
NRA: ukończenie aplikacji nie uniemożliwia zastępstwa sądowego
Andrzej Zwara, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej, uważa, iż osoby, które ukończyły aplikacje mogą występować przed sądami powszechnymi w ramach uzyskanego upoważnienia. W razie problemów związanych z tą kwestią należy powoływać się na wyrok Sądu Najwyższego dotyczący analogicznego uprawnienia aplikantów radcowskich.
Orzeczenie z marca 2012 roku jest równie ważne dla aplikantów adwokackich. Ostatnimi czasy narósł problem, czy osoba, która ukończyła aplikację może – w ramach upoważnienia – występować przed sądami powszechnymi. Odpowiedzi pozytywnej w stosunku do aplikantów radcowskich udzielił SN.
W związku z rekordową liczbą osób podchodzących w tym roku do egzaminu adwokackiego – padnie nie jedno takie pytanie. Zwara zaproponował dziekanom okręgowych rad adwokackich, żeby powoływali się właśnie na to orzeczenie Sądu Najwyższego.