- Warto dziś powiedzieć, że system pomocy ze strony państwa ulegnie rozszerzeniu. Właśnie zakończyliśmy prace nad projektem ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnej informacji prawnej oraz edukacji prawnej. Został on w ubiegłym tygodniu skierowany do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. To jeden z priorytetów rządu Pani Premier Ewy Kopacz - podkreślił Minister Cezary Grabarczyk.
Minister podkreślił, że w wyniku konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych do projektu ustawy został wprowadzony trzeci filar dotyczący edukacji prawnej społeczeństwa.
Przeczytaj także: Trwa ogłoszony przez MS Tydzień pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem
– Edukacja prawna będzie realizowana przy współpracy z organizacjami pozarządowymi. Otrzymają one również znacznie większy udział w świadczeniu nieodpłatnej pomocy prawnej. Prawie 25% punktów pomocy prawnej będzie realizowana przy pomocy organizacji pozarządowych – powiedział Cezary Grabarczyk. Zaznaczył także, że po półtorej roku od wejścia tej ustawy w życie Minister Sprawiedliwości będzie mógł przeanalizować sytuację w kierunku poszerzenia udziału organizacji pozarządowych w świadczeniu pomocy prawnej.
Ustawa ma na celu poszerzenie wiedzy i świadomości społecznej oraz obywatelskiej, ale także wyrównanie szans obywateli na uzyskanie profesjonalnej pomocy prawnej na etapie przedsądowym.
System będzie oparty na trzech modułach: profesjonalnej porady prawnej od adwokatów i radców prawnych; infolinii, gdzie będzie można uzyskać wszelkie porady i informacje prawne oaz na wspomnianej wcześniej edukacji społeczeństwa.
Nieodpłatna pomoc prawna ma polegać na m.in.:
• informowaniu osoby uprawnionej o obowiązującym stanie prawnym, o przysługujących jej uprawnieniach, ale też o spoczywających na niej obowiązkach;
• wskazaniu osobie uprawnionej sposobu rozwiązania problemu prawnego;
• sporządzaniu projektu pisma procesowego o zwolnienie od kosztów sądowych lub o ustanowienie pełnomocnika z urzędu.
Więcej: Ministerstwo Sprawiedliwości>>>