Jak się dzisiaj okazuje poszukiwania zastępstwa przenoszą się z sądowego hallu do internetu. Internet staje się również dla młodego aplikanta niezwykłą szansą na znalezienie patrona, na naukę zawodu oraz dodatkową pracę, która może ułatwić opłacanie wybranej aplikacji.

Zastępstwo z sieci

Zastępstwo.pl jest portalem społecznościowym, dzięki któremu znalezienie zastępcy (substytuta) do dokonania określonej czynności odbywa się w sposób łatwy, szybki i przyjemny. Za jego pomocą można znaleźć osobę, która zastąpi adwokata czy też radcę prawnego na rozprawie przed sądem, weźmie udział w określonych czynnościach przed prokuraturą bądź policją lub podejmie się napisania pisma procesowego. Portal ułatwia również znalezienie prawnika z innego miasta, który mógłby pomóc przy prowadzeniu danej sprawy, np. przy przeglądaniu akt sprawy, sprawdzeniu dokumentów rejestrowych itp. Jednocześnie Zastępstwo.pl to doskonały sposób na znalezienie osoby specjalizującej się w danej dziedzinie prawa.

Recepta na kłopoty ze znalezieniem patrona

Problemy ze znalezieniem patrona to w dalszym ciągu największe zmartwienie przyszłych aplikantów. Z roku na rok rośnie liczba osób, które zdają egzaminy wstępne na poszczególne aplikacje i jednocześnie też spada ilość prawników, którzy wykazywaliby chęć podjęcia się patronatu. Każdy z samorządów prawniczych stara się temu problemowi sprostać na swój sposób, często wprowadzając coraz to nowsze uchwały umożliwiające np. w przypadku aplikantów radcowskich na odbywanie aplikacji w tzw. grupach patronackich. Każda z nich ma zostać objęta patronatem jednego radcy prawnego i ma liczyć do dziesięciu osób. Od czasu do czasu pojawiają się również i inne rozwiązania. Przykładem może być pomysł powierzenia patronatu innym instytucjom, np. uniwersytetom. Obok tych możliwości portal internetowy zastepstwo.pl wydaje się być jednym z możliwych rozwiązań tej bolączki.
Nowe rozwiązania, które zostały wprowadzone umożliwią bowiem przeprowadzenie wstępnego wyboru kandydata do współpracy. Chodzi tu przede wszystkim o możliwości objęcia określonego aplikanta patronatem, stałą współpracą czy współpracą w zakresie tzw. urzędówek. W wyborze odpowiedniego kandydata pomocne będą głównie kryteria jego wyszukiwania, takie jak: rodzaj oraz staż odbywanej aplikacji, znajomość języków obcych, wymagane doświadczenie zawodowe czy też posiadanie prawa jazdy.

Dodatkowa praca i praktyczna nauka zawodu

Zastępstwo.pl jest również doskonałym miejscem dla osób szukających dodatkowego zajęcia oraz tych, którzy chcą zdobyć bezcenne w dzisiejszych czasach doświadczenie. Aplikacja to ostatni okres na poznanie praktycznej strony każdego z zawodów prawniczych. Dzięki portalowi aplikant na co dzień mający do czynienia, głównie przykładowo ze sprawami z zakresu prawa gospodarczego, może również podjąć się rozwiązania innych problemów prawnych. Łatwość, jaką charakteryzuje się dostęp do poszczególnych zleceń, daje szansę zatem nie tylko na zdobycie wiedzy oraz praktycznych umiejętności, ale również umożliwia aplikantowi na wykazanie i sprawdzenie się w znacznie szerszym kręgu spraw prawnych.
Bardzo często dzisiaj, gdy aplikant już sam znajdzie patrona jest zatrudniany w jego kancelarii bez wynagrodzenia i często również w pełnym wymiarze czasu pracy, a każda z aplikacji jest przecież płatna. Sytuacja ta sprzyja pojawianiu się nadużyć, dlatego też Państwowa Inspekcja Pracy podjęła się zbadania, czy praca u patrona na cały etat nie jest w niektórych sytuacjach niczym innym jak nielegalnym zatrudnieniem. Co więcej często poszczególne korporacje nie zgadzają się na podjęcie przez aplikanta dodatkowego zajęcia poza kancelarią patrona ( a warto tu podkreślić, że taka zgoda jest wymagana m.in. na aplikacji adwokackiej i notarialnej, wyjątek stanowi jedynie praca naukowa na uczelni) lub też na zwolnienie z opłat.
Aplikanci, którzy nie otrzymali potrzebnej zgody na zatrudnienie oraz mają status bezrobotnego, a chcieliby otrzymać z Funduszu Pracy pieniądze na opłacenie aplikacji – spotkają się niestety z odmową, gdyż pomimo tego, iż aplikacja jest tym samym co szkolenie, dyrektor Urzędu Pracy nie może dać pieniędzy bezrobotnemu aplikantowi na szkolenie. Powodem jest fakt, że nie jest ono prowadzone przez zarejestrowaną firmę szkoleniową. Portal zastępstwo.pl jest zatem również dobrym pomysłem na dorobienie sobie, a tym samym opłacanie aplikacji stanie się łatwiejsze.

Zastępstwo.pl od kuchni

Ten ogólnopolski portal został wymyślony i prowadzony jest przez młodych warszawskich adwokatów Macieja Żakiewicza oraz Marka Malecha. Wspomaga ich swoją fachową wiedzą z zakresu technologii komputerowej informatyk Piotr Walczyszyn. Autorzy podkreślają, że powstał on na bazie obserwacji oraz ich własnych doświadczeń z czasów aplikacji. Głównym założeniem zastepstwa.pl - jak stwierdzają autorzy na stronie internetowej portalu - jest dostarczenie wykonującym zawód adwokatom, radcom prawnym i aplikantom skutecznego i łatwego w obsłudze narzędzia, które zaoszczędzi bezcenny czas i pozwoli szybko znaleźć właściwą osobę, która podejmie się zastępstwa. Korzystanie z portalu jest całkowicie darmowe. Zasada działania zastępstwo.pl jest bajecznie prosta. Każdy zarejestrowany użytkownik ma możliwość wprowadzenia do systemu informacji dotyczących poszukiwanego zastępcy tworząc tzw. „zastępstwo”. Określa się w nim wszystkie potrzebne informacje, takie jak: data, miejsce, rodzaj sprawy czy też czas jej trwania oraz wymagania jakie stawiane są osobie, której można zlecić zastąpienie. Każde wprowadzone przez użytkownika zastępstwo - „zlecenie” staje się widoczne dla wszystkich użytkowników systemu, gdyż pojawia się na głównej stronie portalu i jest tam widoczne do momentu upływu terminu jego ważności, usunięcia z systemu bądź też po prostu zgłoszeniu się chętnego do jego wykonania użytkownika. W sytuacji, gdy użytkownik zdecyduje się podjąć wykonania określonego w ogłoszeniu zastępstwa zgłasza się do jego wykonania i po zaakceptowaniu przez zlecającego otrzymuje e-mail z kompletną informacją dotyczącą zastępstwa.
Dzisiaj strony www to olbrzymi potencjał, który powoli otwiera swoje możliwości dla wolnych zawodów prawniczych, m. in. poprzez dyskutowane obecnie żywo pomysły wprowadzenia przepisów umożliwiających przekazywanie informacji reklamowych za pomocą poczty elektronicznej przez przedstawicieli tzw. zawodów regulowanych, czyli m. in. radców prawnych. Internet staje się niezbędnym narzędziem pracy każdego prawnika oraz skarbnicą fachowej wiedzy z każdej dziedziny prawa. Dlaczego zatem z niej nie korzystać? Skoro internet ma po prostu być i działać. Kropka.

Agnieszka Domagała
Ambasador portalu student.lex.pl na Uniwersytecie Opolskim

 ]]>