Najlepsze programy studiów o profilu ogólnoakademickim lub praktycznym, realizowane na polskich uczelniach, zostaną nagrodzone milionem złotych.
- Już po raz drugi ogłaszamy konkurs na najlepsze programy studiów. Milion złotych trafi do tych wydziałów i uczelni, które kształcenie studentów opierają na trzech mocnych fundamentach: najnowszej wiedzy, zdobywaniu umiejętności oraz kompetencji społecznych, poszukiwanych przez pracodawców i potrzebnych do rozpoczęcia kariery naukowej lub zawodowej – mówi prof. Barbara Kudrycka, minister nauki i szkolnictwa wyższego.
W konkursie na dofinansowanie wprowadzania systemów poprawy jakości kształcenia oraz Krajowych Ram Kwalifikacji mogą brać udział podstawowe jednostki organizacyjne uczelni, czyli np. wydziały, a także uczelnie nieposiadające takich jednostek. Warunkiem jest posiadanie przez dany podmiot co najmniej pozytywnej oceny jakości kształcenia Polskiej Komisji Akredytacyjnej na wszystkich prowadzonych kierunkach studiów, o ile ta ocena została przeprowadzona. Zgłoszenia na adres MNISW można przesyłać do 25 września.
Decydującym elementem branym pod uwagę przez komisję konkursową powołaną przez Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego będzie jakość programu kształcenia zgłoszonego przez jednostkę. Wnioski dotyczące studiów o profilu praktycznym lub ogólnoakademickim będą podlegały odrębnej ocenie merytorycznej. Członkowie komisji ocenią m.in. czy programy są innowacyjne i czy przewidziane zajęcia oraz metody kształcenia w sposób przemyślany, spójny i wiarygodny prowadzą do uzyskania przez studentów odpowiedniej wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych. W przypadku profilu praktycznego oceniany będzie m.in. nacisk kładziony na rozwijanie umiejętności zawodowych studentów, na przykład jakość praktyk czy współpraca uczelni z potencjalnymi pracodawcami. Szczególnym kryterium oceny programów o profilu ogólnoakademickim będzie spójność w rozwijaniu zaawansowanych umiejętności intelektualnych studentów. Komisja zwróci również uwagę na to jak uczelnie monitorują losy swoich absolwentów, jak skuteczne oceniani są nauczyciele akademiccy i czy metody nauczania wykraczają poza standardową ofertę dydaktyczną.
– Prowadzenie dobrej jakości studiów wymaga od nauczycieli akademickich dużych zdolności i ciężkiej pracy. Szczególnym wyzwaniem jest oferowanie studentom wysokiej jakości studiów praktycznych – podkreśla prof. Kudrycka. –Ten konkurs ma na celu wyróżnienie najlepszych w kraju programów studiów i jest też finansowym wsparciem dla zwycięskich jednostek. Milion złotych będą mogły przeznaczyć na doskonalenie oferty kształcenia – dodaje minister.
Na milion złotych mogą liczyć te wydziały, które opracowały najlepsze, zgodne z Krajowymi Ramami Kwalifikacji, programy kształcenia, realizowane od roku akademickiego 2012/13 lub przeznaczone do realizacji w roku akademickim 2013/14. Dzięki tym środkom możliwe będzie m.in. wprowadzaniem innowacyjnych form realizacji programu studiów czy rozszerzenie współpracy z innymi uczelniami i instytucjami, również tymi zza granicy.
Do ubiegłorocznej edycji konkursu zgłoszono ponad 200 wniosków. Zespół ekspertów ministerstwa nauki pod przewodnictwem prof. Zbigniewa Marciniaka nagrodził 62 kierunki studiów, prowadzone przez 37 uczelni z 17 polskich miast. Wśród nich znalazło się 9 uczelni niepublicznych. Najlepiej w konkursie wypadły: Uniwersytet Jagielloński (5 nagrodzonych kierunków) oraz Politechnika Warszawska i Akademia Górniczo-Hutnicza (po cztery nagrodzone kierunki studiów).