W lutym, w liście skierowanym do rektorów uczelni publicznych oraz dyrektorów instytutów badawczych, minister nauki i szkolnictwa wyjaśniała, że wbrew wielu wątpliwościom, infrastrukturę naukową i dydaktyczną wybudowaną ze środków unijnych można wykorzystywać także do celów komercyjnych, a przede wszystkim do realizowania projektów badawczo-rozwojowych we współpracy z przemysłem.
W związku z licznymi pytaniami kierowanymi do resortu nauki, dotyczącymi możliwości komercyjnego wykorzystywania tej infrastruktury, postanowiła doprecyzować te kwestie i wystosowała kolejne pismo. Wynika z niego, że infrastrukturę badawczą wybudowaną ze środków Unii Europejskiej można wykorzystywać komercyjnie, jeśli została wybudowana w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Celom komercyjnym nie mogą jednak służyć projekty dofinansowane ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
"W liście z dnia 19 lutego przedstawiono reguły, które mają zastosowanie do projektów zrealizowanych w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka" - pisze minister nauki.
Beneficjenci tego programu mogą wykorzystywać infrastrukturę w celach komercyjnych, muszą jednak monitorować dochód uzyskiwany w ramach projektu i raportować go do odpowiedniej instytucji. Zobowiązani są również do zwrotu części dochodu zgodnie z zasadami wynikającymi z odpowiedniego rozporządzenia Rady Unii Europejskiej (nr 1083/2006).
"W przypadku projektów dofinansowanych ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ), zgodnie z interpretacją przepisów przekazaną przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju, wykorzystywanie infrastruktury badawczej i dydaktycznej do celów komercyjnych nie jest możliwe" - podkreśla prof. Lena Kolarska-Bobińska.
Komercyjne wykorzystanie infrastruktury wybudowanej w ramach POIiŚ - tłumaczy minister - może zostać uznane w procesie kontroli m.in. za naruszające zasady pomocy publicznej. Mogłoby to stanowić podstawę do konieczności zwrotu części lub całości przekazanej dotacji. Ponieważ kontrola prawidłowości realizacji projektu - pod kątem poprawności zastosowania reguł pomocy publicznej - może zostać przeprowadzona przez dziesięć lat od momentu udzielenia pomocy, to przez ten okres należy zapewnić funkcjonowanie infrastruktury zgodnie z umową realizacji projektu.
"Oznacza to, że projekty zrealizowane w ramach POIiŚ mogą być wykorzystywane dla celów komercyjnych po dziesięciu latach od ich ukończenia" - precyzuje minister nauki.
Wyjaśnia, że obecnie trwają prace nad rozwiązaniami w zakresie perspektywy finansowej 2014-2020, w ramach których komercyjne wykorzystywanie infrastruktury badawczej oraz współpraca ze sferą gospodarczą będzie nie tylko wskazana, ale wręcz będzie jednym z warunków otrzymania dofinansowania na realizację projektów naukowych i infrastrukturalnych. (PAP)
ekr/ ula/