Katolicki Uniwersytet Lubelski (KUL) podpisał w tej sprawie porozumienie z lubelskim Inspektoratem Służby Więziennej w środę (05.06). Studia pierwszego stopnia na lubelskiej uczelni będą mogli podjąć skazani odbywający karę w jednostkach penitencjarnych okręgu lubelskiego.
„Idea kształcenia na poziomie studiów wyższych dla osób skazanych jest ideą eksperymentalną i nowatorską o dużym znaczeniu społecznym. Chodzi o stworzenie szansy i możliwości powrotu do społeczeństwa” – zaznaczyła rzeczniczka KUL Lidia Jaskóła. Podkreśliła ona, że studia na kierunku praca socjalna -„streetworking”, prowadzonego na KUL od czterech lat, dają szczególną szansę na resocjalizację i przeciwdziałanie stygmatyzacji osób skazanych.
Więźniowie będą mogli wybrać spośród dwóch kierunków – praca socjalna ze specjalnością streetworking i informatyka. Zajęcia na pierwszym roku odbywać się mają na terenie zakładów karnych – Aresztu Śledczego w Lublinie („streetworking”) oraz Zakładu Karnego w Opolu Lubelskim (informatyka). Na dwóch kolejnych latach studiów zajęcia realizowane będą w trybie grupy półotwartej – więźniowie będą mogli uczestniczyć w nich na uniwersytecie.
Skazanych będzie obowiązywała taka sama procedura rekrutacji jak wszystkich innych kandydatów. Jacek Zwierzchowski z Inspektoratu Służby Więziennej w Lublinie uważa, że chętnych jednak nie zabraknie. Zaznacza, że jest to doskonała szansa dla skazanych na uniknięcie wykluczenia społecznego po wyjściu na wolność. Dodał, że chce porozumieć się z innymi inspektoratami w kraju. Zwierzchowski będzie starał się o przeniesienie więźniów, którzy chcą podjąć studia na KULu do swojego okręgu.