Mając na uwadze, iż często wśród nich, poziom wiedzy na temat prawa pracy jest minimalny – co często przekłada się na nadużycia ze strony pracodawców – organizatorzy chcą odwrócić ten niekorzystny trend, a tym samym upowszechniać pozytywne wzorce zachowań promowane przez system prawny, oraz przyczynić się do kształtowania relacji między pracownikami a pracodawcami na zasadach wzajemnego zaufania i szacunku.

Projekt wpisując się w ideę Street Law odzwierciedla również potrzebę przeniesienia prawa formalnego – pisanego, na grunt jego rzeczywistego zastosowania w praktyce. W zawiązku z tym, celem Konferencji jest przekazanie, jak największej ilości studentom – niezawiązanych zawodowo z prawem – potrzebnej im w życiu codziennym wiedzy prawniczej, co też przyczynia się do budowania kultury prawnej i społeczeństwa obywatelskiego.

Prelegentami Konferencji, po raz kolejny, będą członkowie Towarzystwa Biblioteki Słuchaczów Prawa UJ. Tematyk zagadnień została dobrana w taki sposób, aby dotyczyła najpilniejszych, problematycznych kwestii związany z prawem pracy.

Bloki tematyczne tegorocznej edycji będą dotyczyć:
1.    Sytuacja pracownika i pracodawcy przed sądami pracy.
2.    Czas pracy - czyli co każdy pracownik wiedzieć powinien.
3.    Sposoby rozwiązania umowy o pracę.
4.    Prawo pracownika do ochrony prywatności.
5.    Związki zawodowe i spory zbiorowe.



Jak dotychczas krakowska edycja „Twoich Praw w Pracy”, m.in. dzięki wsparciu różnorakich instytucji i organizacji, odnosiła największy sukces w kraju. W tym roku, organizatorzy postanowili wprowadzić novum, jakim będzie połączenie Konferencji z Warsztatami HR Management. W ten sposób, chcą wyjść naprzeciw zapotrzebowaniom rynku pracy, jakie obecnie stawiane są przez pracodawców wobec ludzi młodych. Szkolenia te, odbędą się w Collegium Wróblewskiego oraz Collegium Novum, w godzinach  9.00 – 16.30.

Przewidziane zostały  szkolenia z zakresu:
- systemów motywacyjnych, które mają na celu pokazanie studentom, w jaki sposób wykorzystane są narzędzia motywacyjne oraz coachingu.
- szeroko pojętego działu HR, przybliżający uczestnikom, na czym polega praca Rekrutera, oraz z jakich metod korzystają firmy outsourcingowe, zajmujące się HR.
- dotyczącego przeprowadzania rozmów kwalifikacyjnych. Szkolenie to, zdecydowanie pomoże uczestnikom zrozumieć, jakie są metod weryfikacji kandydatów, a także czym jest wywiad kompetencyjny oraz kiedy i dlaczego się go stosuje.