MAB wzorowany jest na programie Komisji Europejskiej Teaming For Excellence organizowanym w ramach Horyzontu 2020. Najlepsze ośrodki z Unii Europejskiej mogły ubiegać się o dofinansowanie na stworzenie wiodących centrów badawczych i rozwinięcie strategicznej współpracy z zagranicznymi partnerami. Wśród laureatów pierwszego etapu, którzy otrzymali 500 tys. euro, znalazły się trzy polskie jednostki.


W ramach MBA o dofinansowanie polskich ośrodków zaangażowanych będą mogli ubiegać się wybitni naukowcy z Polski i zagranicy. Ich zadaniem będzie zorganizowanie i prowadzenie badań wspólnie z wiodącym ośrodkami z innych państw. W zwycięskich jednostkach wprowadzone zostaną najlepsze światowe praktyki z zakresu m.in. polityki personalnej, zarządzania pracami B+R oraz komercjalizacji wyników badań.

– To, jakie znaczenie w Europie ma polska nauka, pokazał sukces trzech polskich ośrodków w Teaming for Excellence – mówi podsekretarz stanu w MNiSW, dr Piotr Dardziński. – Dzięki temu wiemy, że mamy szanse na stworzenie silnych krajowych centrów badawczych, które dobrze zaprezentują się na arenie międzynarodowej. Ich powodzenie zależeć będzie od naukowców – wybitnych w swoich dziedzinach i doświadczonych w zarządzaniu badaniami i komercjalizacji ich wyników – dodaje minister Dardziński.

Spośród osób, które zgłoszą się do konkursu, wybrani zostaną naukowcy o uznanym dorobku naukowym, będący światowymi autorytetami w swoich dziedzinach. Jako liderzy grup badawczych będą odpowiadali za zarządzanie jednostką, realizującą MAB. Zaproponowana przez naukowców agenda musi odpowiadać na konkretne i konkurencyjne w skali międzynarodowej wyzwania naukowe lub społeczno-gospodarcze.

Nad jakością prowadzonych w jednostkach prac badawczych czuwać będzie Międzynarodowy Komitet Naukowy, tworzony przez światowej klasy badaczy i przedsiębiorców mających doświadczenie sektorze B+R. Realizowane przez liderów projekty muszą być nowatorskie i przełomowe – tak by umożliwić jednostce zdobycie czołowej pozycji na świecie.

– Projekt „Międzynarodowe Agendy Badawcze” daje szansę na stworzenie w Polsce nowej jakości w uprawianiu nauki, wspieranie innowacyjności i na powstanie nowych miejsc pracy dla najlepszych uczonych. Projekt odniesie sukces tylko wtedy, gdy nowe instytucje naukowe tworzone będą wokół uczonych o znaczącym dorobku naukowym, we współpracy ze strategicznymi partnerami z zagranicy – mówi prof. dr hab. Maciej Żylicz, prezes Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.

Dofinansowanie obejmie dziesięć jednostek realizujących MAB wyłonionych w trzech konkursach. Nabór wniosków w pierwszym konkursie jest trzyetapowy. Termin złożenia pierwszej części wniosku zostanie ogłoszony niebawem. Kolejne konkursy zostaną ogłoszone odpowiednio w połowie 2016 r. i w 2017 r.

Projekt „Międzynarodowe Agendy Badawcze” współfinansowany jest w ramach IV osi Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój (PO IR) i powierzony został do realizacji Fundacji na rzecz Nauki Polskiej na mocy umowy z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju (pełniącym rolę instytucji pośredniczącej w programie).