Problematyka konferencji koncentruje się na sprawach regulacji prawnych mających wpływ na działalność naukową i działalność szkół wyższych. Prezentowane są podczas niej zagadnienia będące w kręgu zainteresowań prawników, pedagogów, socjologów, historyków, ekonomistów oraz osób zajmujących się polityką publiczną i zarządzaniem.

Wśród tematów zawartych w programie tegorocznej konferencji można znaleźć takie zagadnienia, jak publiczne i prywatne finansowanie edukacji wyższej w Polsce, autonomia szkół wyższych, wolność nauki i jej ograniczenia, prawne formy pomocy studentom, zdalne metody kształcenia, studia doktoranckie w Polsce, czy mobilność międzynarodowa polskich naukowców.

Pomysł na konferencję narodził się w 2012 r., zaproponowali go doktoranci z Torunia. W tym samym roku zorganizowano pierwszą konferencję, w której wzięło udział 70 osób. Wobec wynikłego zainteresowania postanowiono w roku 2013 konferencję zorganizować drugi raz.

Organizatorami konferencji są Wydział Prawa i Administracji UMK, Samorząd Doktorantów UMK, Samorząd Studencki UMK oraz Fundacja Amicis Universitas Nicolai Copernici. Konferencja uzyskała patronaty honorowe m.in. od Prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego, Rzecznika Praw Obywatelskich, Prezesa Naczelnej Rady Adwokackiej oraz władz Torunia, a także UMK i jego odpowiednich wydziałów.

Witryna internetowa konferencji >> http://fpm.umk.pl/