Jednym z najbardziej powszechnych i znanych programów wśród studentów i pracowników szkół wyższych jest program Erasmus. Daje on możliwość studentom wyjazdu za granicę i spędzenie tam do roku czasu na zagranicznym uniwersytecie. Studenci mają możliwość poznania wielu ciekawych ludzi z całego świata, wymiany doświadczeń, a także swojej wiedzy oraz poznania tamtejszego systemu nauki. Studenci mają możliwość przedłużenia swojego pobytu za granicą w celu odbycia tam także swoich zawodowych praktyk.
Polskie uczelnie biorą udział w tym programie od roku 1998/99. Tego rodzaju współpraca międzyuczelniana opiera się na Europejskim Systemie Transferu Punktów (ECTS). Dotyczy to akceptacji zaliczeń przedmiotów i egzaminów przez macierzystą uczelnię, realizując program na innej zagranicznej uczelni (objętej programem Erasmus) przez danego studenta. Każdy student musi w ciągu jednego roku uzbierać 60 punktów ECTS, tym samym wyjeżdżając na stypendium zagraniczne powinien uzyskać odpowiednią pule punktów. Niestety czasami dochodzi do takiej sytuacji, że po powrocie student musi zaliczać przedmioty obowiązkowe na swojej macierzystej uczelni, co wiąże się z różnicami programowymi. Nadmienić muszę, że sytuacja ma miejsce, gdy uzgodniono to przed wyjazdem na stypendium w "Porozumienia o programie zajęć" (Learning Agreement).
Aby zostać „Erasmusem” trzeba przejść rekrutację, która bardzo podobnie wygląda na każdej uczelni objętej tym programem. Najważniejszy jest język. Student powinien wykazać certyfikaty językowe na poziomie B1-C1 - w zależności od obszaru językowego kraju, do którego ubiega się o wyjazd. Może to być także matura międzynarodowa, bądź chociażby jak na Uniwersytecie Warszawskim - Certyfikat Biegłości Językowej UW. Kolejnymi ważnymi elementami przy rekrutacji jest aktywność studenta, dokonania społeczno- kulturalne (np. działalność w Klinice Prawa) oraz osiągnięcia naukowe (jak chociażby konkursy przedmiotowe). Do tego dochodzi średnia ocen z przedmiotów obowiązkowych, z ostatnich (ukończonych) lat studiów. Studiowanie na uczelni zagranicznej daje możliwość uczestniczenia w ćwiczeniach z prawa danego kraju. Wiele uczelni oferuje „Erasmusom” prawnoporównawcze programy różnych systemów prawnych, dzięki czemu mamy możliwość pogłębić swoją wiedzę z zakresu różnych systemów prawnych, a także zdobyć doświadczenie, które jest cenione ze względu na znajomość prawa obcego. Wykłady opierają się na rozumieniu danego przedmiotu poprzez rozwiązywanie kazusów, a nie „wkuwaniu” na pamięć teorii- jak to zazwyczaj wygląda na polskich uczelniach wyższych i nie tylko.
Najbardziej obleganym obszarem przez studentów ubiegających się o studia zagraniczne jest obszar anglojęzyczny. To jednak nie powinien być żaden problem dla tych, którzy nie dostali się za pierwszym podejściem na swoją wymarzoną uczelnie z powyższego obszaru, gdyż wiele uczelni oferuje studentom- Erasmusom przedmioty wykładane nie tylko w języku danego kraju, ale także po angielsku bądź niemiecku. Na wielu uczelniach wykładowcami są eksperci z różnych dziedzin nauki, co daje ogromne możliwości zasobu nauk dla studenta, poszerzenie wiedzy na temat, który go interesuje. Chyba nie ma lepszej metody na naukę i zdobywanie doświadczeń, jak możliwość brania udziału w wykładach specjalistów znanych na całym świecie i wymienianie się z nimi swoją wiedzą, dygresjami i czerpanie od nich jakże skrupulatnej znajomości danej dziedziny nauki. Podczas pobytu za granicą mamy możliwość także ubiegania się o praktyki. Studenci władający biegle językiem danego kraju mogą również pracować w minimalnym wymiarze godzin. Została jeszcze jedna kwestia do omówienia- stypendia, które zależą od danej uczelni oraz kraju do którego zmierzamy. Narodowa Agencja określa minimalne i maksymalne stypendia miesięczne. Wysokość ich zależy od kosztów utrzymania się w danym kraju.
Podsumowując, Erasmus to program stworzony dla studentów. Dla niektórych to początek drogi do kariery. To program, dzięki któremu mamy możliwość pogłębić swoją wiedzę, znajomość języka, poznać wielu ludzi z całego świata, a przede wszystkim wielkich ekspertów, jak i przeżyć niesamowita przygodę życia!
Marta Kajda
Ambasador www.student.lex.pl na Uniwersytecie Warszawskim
]]>