Serwis Plagiat.pl powstał w czerwcu 2002 roku. Jego celem było wsparcie wykładowców uniwersyteckich, zmagających się z plagą nieuprawnionych zapożyczeń w pracach studentów. Ci ostatni dysponowali wyszukiwarkami internetowymi – potężnymi narzędziami do wynajdowania tekstów na niemal dowolne tematy. Mogli w sposób nieograniczony korzystać z nich przy kompilowaniu „swoich” prac. System Plagiat.pl został stworzony po to, by pomóc wykładowcom wykrywać w badanym tekście potencjalnie zapożyczone fragmenty i wyszukiwać ewentualne źródła zapożyczeń.

"Ilość wykrytych fragmentów identycznych w danej pracy dyplomowej składa się na współczynnik podobieństwa, który określa, w jakim stopniu praca jest podobna do innych tekstów odnalezionych w bazie oraz w Internecie. System porównuje prace także wszystkich aktualnie obowiązujących aktów prawnych i części archiwalnych. Wszystkie ustawy i akty prawne system zaznacza w inny sposób niż pozostałe zapożyczenia. Są one też ujęte w osobnym współczynniku podobieństwa. Fragmenty odnalezione w Internecie zaznacza bowiem na zielono, elementy wykryte w naszej bazie na czerwono, a fragmenty aktów prawnych znajdują się na niebieskim tle. Dzięki temu promotor dokładnie widzi, jaki fragment pracy pochodzi ze strony internetowej, a jaki jest, być może, częścią innej pracy dyplomowej" - mówi dr Sebastian Kawczyński, prezes Plagiat.pl. Podkreśla on, także, że "system nie jest wymierzony przeciw studentom. Chcemy, by oceny stawiane za ich prace dyplomowe były uczciwe".

Wbrew powszechnej opinii, System Plagiat.pl nie wykrywa samodzielnie plagiatów. Jego zadaniem jest dostarczanie informacji o rozmiarach i źródłach zapożyczeń w taki sposób, aby promotor po analizie tekstu, podjął decyzję co do dalszych jego losów.

Więcej informacji o Internetowym Systemie Antyplagiatowym na stronie www.plagiat.pl.