Amortyzacji podatkowej podlegają nabyte prawa ochronne do znaków towarowych na zasadach wynikających z przepisów ustawy - Prawo własności przemysłowej. Prawo ochronne na znak towarowy powstaje na skutek wydania decyzji przez Urząd Patentowy, co oznacza że prawo to nie istnieje przed wydaniem takiej decyzji.
Przedstawione stanowisko potwierdził NSA w wyroku z 25 sierpnia 2010 r., II FSK 627/09, LEX nr 602021 stwierdzając, że nie można utożsamiać znaku towarowego z prawem do znaku towarowego, jako ze szczególnym prawem podmiotowym, z nabyciem którego wiązać się mogą określone skutki, w tym uprawnienia do amortyzacji podatkowej wymienionego prawa.
W ocenie Departamentu Podatków Dochodowych przepis art. 22b ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT (ale także art. 16b ust. 1 pkt 6 ustawy o CIT) nie daje też podstawy do amortyzowania jako wartości niematerialnych i prawnych nabytych praw z dokonanego w Urzędzie Patentowym zgłoszenia znaku towarowego. Prawa te bowiem są jedynie ekspektatywą prawa ochronnego na znak towarowy.
(DD9/033/7/BRT/10/PK-1108)

Artykuł pochodzi z programu System Informacji Prawnej LEX on-line