W Dzienniku Ustaw z 17 marca br. opublikowano rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 2 marca 2015 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie dokonywania i rozpatrywania zgłoszeń wynalazków i wzorów użytkowych pod poz. 366.
Na podstawie art. 93 i art. 101 ust. 2 ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. – Prawo własności przemysłowej (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 1410) Prezes Rady Ministrów określił w drodze rozporządzenia wymogi dotyczące dokonywania i rozpatrywania zgłoszeń wynalazków i wzorów użytkowych. Aktualnie obowiązuje rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 17 września 2001 r. w sprawie dokonywania i rozpatrywania zgłoszeń wynalazków i wzorów użytkowych (Dz. U. Nr 102, poz. 1119, z późn. zm.). Niniejsza nowelizacja ma na celu dostosowanie rozporządzenia do zmian wprowadzonych nowelą ustawy – Prawo własności przemysłowej z 29 czerwca 2007 r. (Dz. U. Nr 136, poz. 958), a w szczególności usunięcie zagadnień uregulowanych wprost w tej ustawie.
W § 1 pkt 1 rozporządzenia nowelizującego uchyla się § 4 jako zbędny. Ponadto w § 1 pkt 2 odpowiednio ustala się wymagania jakie powinno spełniać podanie zgłoszenia. Nowelizacja traktuje, iż w opisie wynalazku tytuł wynalazku określający jasno i zwięźle techniczne przeznaczenie wynalazku pozbawiony ma być wszelkiego rodzaju wyszukanych nazw.
Opis wynalazku nie może też zawierać treści sprzecznych z porządkiem publicznym lub dobrymi obyczajami ani określać cech i zalet, których wynalazek w sposób oczywisty nie posiada, określeń fantazyjnych i imion własnych oraz nieokreślonych technicznie nazw handlowych. W opisie powinna być np. nazwa chemiczna odpowiadająca nazwie handlowej. W kwestii zastrzeżeń patentowych nowelizacja jedynie zaleca (§ 1 pkt 4) co ma zawierać zastrzeżenie niezależne, a więc by miało część znamienną i nieznamienną. Z tego też względu stosowne zmiany w brzmieniu wskazano w § 8 rozporządzenia.
Rozporządzenie zmieniające rezygnuje z nałożonego wcześniej na zgłaszających obowiązku dostarczania dokumentacji zgłoszeniowej w wielu egzemplarzach (§ 1 pkt 5).
Rozporządzenie przewiduje 14-dniowe vacatio legis.
Źródło: www.dziennikustaw.gov.pl,
ID produktu: 40445017 Rok wydania: 2015
Autor: Karolina Sztobryn
Tytuł: Ochrona programów komputerowych w prawie własności intelektualnej w Unii Europejskiej>>>