Organ nadzoru budowlanego wydał postanowienie w przedmiocie nałożenia na stronę grzywny w celu przymuszenia. WSA oddalił zaś skargę strony. Wyrok sądu zapadł w dniu 6 września 2018 r. Został on doręczony skarżącemu wraz z pouczeniem w dniu 12 września 2018 r.
Czytaj: MS: rozważamy ustne uzasadnienia wyroków>>
Spóźniony wniosek
Ponad miesiąc później (tj. w dniu 13 października 2018 r.) skarżący złożył wniosek o sporządzenie uzasadnienia wyroku wraz z wnioskiem o przywrócenie terminu do dokonania tej czynności. Sąd administracyjny prawomocnie odmówił jednak uwzględnienia wniosku o przywrócenie terminu.
Sprawdź w LEX: Wniosek o przywrócenie terminu do wniesienia wniosku o sporządzenie na piśmie i doręczenie uzasadnienia wyroku >
Rozstrzygnięcie organu
W związku z tym Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie odmówił sporządzenia uzasadnienia wyroku. Sąd wyjaśnił, że w sprawach, w których skargę oddalono, uzasadnienie wyroku sporządza się na wniosek strony zgłoszony w terminie siedmiu dni od dnia ogłoszenia wyroku albo doręczenia odpisu sentencji wyroku. Powyższe wynika z treści art. 141 § 2 p.p.s.a. Skarżący został zaś pouczony o treści powyższej regulacji i skutkach przekroczenia terminu.
Niemożliwe żądanie
Skarżący w dniu 12 września 2018 r. odebrał odpis wyroku ze stosownym pouczeniem. Dopiero jednak po miesiącu złożył on wniosek o sporządzenie uzasadnienia orzeczenia i domagał się przywrócenia mu terminu. Jego żądanie zostało jednak ocenione jako niezasadne. Rozstrzygnięcie sądu w tym przedmiocie jest prawomocne. Oznacza to więc, że należało też odmówić skarżącemu sporządzenia uzasadnienia wyroku z dnia 6 września 2018 r. - wyjaśnił sąd.
Więcej przydatnych materiałów znajdziesz w LEX:
Sporządzenie i doręczenie uzasadnienia wyroku WSA oddalającego skargę - PROCEDURA >
Nie masz dostępu do tych materiałów? Sprawdź, jak go uzyskać >
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.