Jeśli, jak zapowiada Rada UE, publikacja dyrektywy nastąpi w maju lub czerwcu bieżącego roku, kraje UE będą miały czas na wdrożenie jej postanowień do końca 2013 roku.
Oprócz zakazu dodawania cukru do soków nowa dyrektywa przewiduje, że nazwy soków będą uzupełniane o wykaz użytych owoców, w porządku malejącym pod względem ilości zawartych soków owocowych lub przecierów. W przypadku produktów otrzymywanych z trzech lub więcej owoców, oznaczenie użytych owoców będzie mogło zostać zastąpione słowem "wieloowocowy" lub podobnym zwrotem albo liczbą użytych owoców.
Nadal słodzone będą mogły być nektary. W ich przypadku nazwa handlowa powinna zawierać zwrot "słodzony" lub "z dodatkiem cukru", ze wskazaniem maksymalnej ilości dodanego cukru obliczonej jako sucha masa wyrażona w gramach na litr. Tym samym, nowa dyrektywa potwierdza regułę rozporządzenia w sprawie oświadczeń żywieniowych i zdrowotnych, zgodnie z którą nektary zawierające cukry i substancje słodzące nie mogą nosić na etykiecie oświadczenia żywieniowego "bez dodatku cukru".
Ponadto, dyrektywa dodaje pomidory do listy używanych owoców w sokach owocowych. Oznacza to, że soki pomidorowe będą przedmiotem tych samych szczególnych zasad co inne soki owocowe, zamiast wyłącznie unijnego ogólnego prawa żywnościowego, jak ma to miejsce obecnie.
Nowe zasady będą miały zastosowanie do wszystkich soków owocowych sprzedawanych w UE, niezależnie od ich pochodzenia. Zapewniać to ma równe traktowanie soków owocowych produkowanych w UE i importowanych z państw trzecich.
Projekt dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady zmieniającej dyrektywę Rady 2001/112/WE odnoszącą się do soków owocowych i niektórych podobnych produktów przeznaczonych do spożycia przez ludzi (nr wniosku legislacyjnego: KOM (2010) 490) został przyjęty przez Komisję we wrześniu 2010 roku. Był procedowany zgodnie z procedurą współdecydowania, która jest czasochłonna, wymaga bowiem nie tylko bliskiej współpracy i uzgadniania postanowień projektu przez Parlament, Radę i Komisję, ale również konsultacji Komitetu Ekonomiczno-Społecznego. Przyjęcie projektu przez Radę jest ostatnim etapem procesu legislacyjnego. Według zapowiedzi Rady, dyrektywa ma zostać opublikowana w maju lub w czerwcu b.r., tak aby wejść w życie jeszcze w czerwcu b.r. Zgodnie z postanowieniami dyrektywy, kraje UE będą musiały wdrożyć jej postanowienia we własnych porządkach prawnych w ciągu kolejnych 18 miesięcy.
Artykuł pochodzi z programu System Informacji Prawnej LEX on-line