Kazeiny, czyli białka występujące w mleku, oraz kazeiniany jako pochodne kazeiny są szeroko stosowane w przemyśle spożywczym. Można je znaleźć w przetworach mięsnych, produktach garmażeryjnych, wyrobach piekarniczych i cukierniczych, produktach mlecznych, napojach, odżywkach dla sportowców oraz produktach przeznaczonych dla dzieci i niemowląt. Podobnie jak inne rodzaje białek mleka, które mogą wywoływać alergię bądź nietolerancję, kazeina i kazeiniany powinny być, zgodnie z unijnym rozporządzeniem nr 1169/2011 w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności, określone na etykietach żywności jako "białka mleka".
Celem opublikowanej dziś dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/2203 z dnia 25 listopada 2015 r. w sprawie zbliżenia ustawodawstw państw członkowskich odnoszących się do kazein i kazeinianów przeznaczonych do spożycia przez ludzi oraz uchylającej dyrektywę Rady 83/417/EWG jest dostosowanie ram prawnych w dziedzinie prawa żywnościowego oraz wymogów co do składu tego rodzaju produktów do międzynarodowych norm Kodeksu Żywnościowego. Dodatkowo dyrektywa zakłada zwiększenie maksymalnego poziomu wilgotności dla jadalnej kazeiny z 10% do 12% oraz zmniejszenie maksymalnej zawartości tłuszczu w mleku dla jadalnej kazeiny kwasowej z 2,25% do 2%. Nowa regulacja upoważnia również Komisję do przyjęcia aktów delegowanych czy wykonawczych, dostosowując w ten sposób przedmiot regulacji do zmian w procedurach legislacyjnych wprowadzonych Traktatem z Lizbony.
Państwa członkowskie mają obowiązek wprowadzenia w życie przepisów ustawowych, wykonawczych i administracyjnych niezbędnych do wykonania nowo wprowadzonej dyrektywy najpóźniej do 22 grudnia 2016 r. Z tą też datą przestaje obowiązywać jej poprzedniczka.