Warto zaznaczyć, że w pięcioosobowym składzie znalazły się dwa zdania odrębne. Wygłosili je prof. Andrzej Wróbel oraz prof. Leon Kieres.
Skargi konstytucyjne dwóch spółek
Zdaniem dwóch skarżących spółek maksymalna stawka opłaty stosunkowej od skargi do Krajowej Izby Odwoławczej przy prezesie Urzędu Zamówień Publicznych wynosząca 5 mln zł jest niezgodna z zasadą prawa do sądu. Dlatego, że bariery finansowe określone w kwestionowanym przepisie uniemożliwiły skuteczne zaskarżenie niekorzystnego orzeczenia. Ponadto kwestionowany przepis zdaniem skarżącej spółki akcyjnej narusza konstytucyjną zasadę zaskarżania orzeczeń wydanych w pierwszej instancji, poprzez określenie opłaty sądowej od skargi na orzeczenie Krajowej Izby Odwoławczej jako opłaty stosunkowej uzależnionej od wartości przedmiotu zamówienia, przy jednoczesnym wprowadzeniu wysokiego limitu.
Druga skarżąca spółka z o.o. brała udział w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego w ramach przetargu nieograniczonego. Wobec nieuiszczenia wpisu sąd okręgowy odrzucił jej skargę.
Swoboda ustawodawcy
Trybunał Konstytucyjny podtrzymał swoje ugruntowane stanowisko, że wybór metody ustalania opłaty sądowej w sprawach cywilnych należy do ustawodawcy, który w tym zakresie – w granicach porządku konstytucyjnego – korzysta ze znacznej swobody regulacyjnej. Art. 34 ust. 2 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych w zakresie, odnoszącym się do ustalonej w sposób procentowy opłaty stosunkowej, spełnia przesłanki sformułowane w orzecznictwie Trybunału Konstytucyjnego, jako swego rodzaju test konstytucyjności, wobec przepisów regulujących problematykę kosztów sądowych. Jak podkreślił sędzia prof. Mirosław Granat przepis ten jest zgodny z art. 45 ust. 1 konstytucji. Konstytucyjność opłaty stosunkowej uwzględnia specyfikę postępowania o udzielenie zamówienia publicznego, jego złożony przedmiot oraz kompleksową regulację prawną, zapewniającą środki ochrony prawnej łącznie z uprawnieniem do zwrotu kosztów postępowania w orzeczeniu kończącym sprawę w instancji. Procentowe określenie opłaty od skargi na orzeczenie Krajowej Izby Odwoławczej nie różni się od zasady naliczenia opłaty stosunkowej w sprawach o prawa majątkowe, określonej także jako 5 proc. wartości przedmiotu sporu lub przedmiotu zaskarżenia. Wspólna dla kategorii spraw o prawa majątkowe wysokość procentowego określenia wysokości wpisu nie prowadzi do naruszenia istoty prawa do sądu w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego - dodał sedzia Granat.
Sygnatura akt SK 25/11, wyrok z 14 stycznia 2014 r.
TK: pięć mln opłaty sądowej nie narusza konstytucji
Trybunał Konstytucyjny orzekł we wtorek 14 stycznia br, że w zakresie, w jakim ustawa określa opłatę 5 procent od skargi na orzeczenie Krajowej Izby Odwoławczej przy Prezesie Urzędu Zamówień Publicznych, jest zgodna z prawem do sądu.