Rząd zaakceptował we wtorek, 24 września, przepisy dotyczące opłat za egzaminy w specustawie powodziowej. Dotyczą one zwrotów środków za podejście do egzaminów wstępnych na aplikacje prawnicze.

- Termin egzaminu wstępnego na aplikację adwokacką, radcowską, notarialną albo komorniczą został wyznaczony przez Ministra Sprawiedliwości na 28 września 2024 r. Miejsca, w których odbędzie się egzamin obecnie nie są bezpośrednio zagrożone powodzią, należy jednak wskazać, że część komisji ma swoją siedzibę na, czy przy obszarach zagrożonych powodzią, bądź jej skutkami. Ponadto do egzaminu zostało dopuszczonych wiele osób z terenów obecnie objętych stanem klęski żywiołowej lub dotkniętych powodzią - czytamy w uzasadnieniu ustawy.

Osoby dotknięte powodzią, które nie będą mogły wziąć udziału w egzaminie, mają mieć możliwość otrzymania zwrotu pełnej kwoty (zamiast standardowych 2/3 kwoty) zapłaconej do egzaminu, w tym bez zachowania terminu 14 dni przed egzaminem. Koszt egzaminu wstępnego na aplikację prawniczą to obecnie 1125 złotych.

Ministerstwo Sprawiedliwości ogłosiło, iż do wrześniowych egzaminów wstępnych na aplikacje prawnicze zgłosiło się prawie 5700 kandydatów. Podobnie, jak przed rokiem, największym zainteresowaniem cieszy się aplikacja radcowska.

Resort wyznaczył termin egzaminu wstępnego na aplikację radcowską na dzień 28 września 2024 r. (sobota) na godz. 11.00.

Wyniki egzaminów na aplikacje prawnicze poprawiają się. W 2023 r. zdającym poszło dużo lepiej niż w 2022 r., zdawalność wyniosła ok. 60 proc. Przyszli radcowie minimalnie lepiej poradzili sobie z egzaminem niż przyszli adwokaci, różnica wyniosła 1 pkt. proc. Jeżeli chodzi o wszystkich zdających egzaminy wstępne, to najwyższą zdawalność odnotowało na egzaminie wstępnym na aplikację komorniczą

Czytaj więcej na Prawo.pl: Wyniki egzaminów wstępnych na aplikacje

Zobacz w LEX: Jak nowe technologie pozwalają być na bieżąco ze zmianami w prawie >

Zobacz w LEX: Metodologia pracy w nowej kancelarii prawnej. Jak pracować efektywnie? >