Od dnia 1 stycznia 2011 r., zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. c ustawy o VAT, organizacja szkoleń jest usługą zwolnioną z podatku pod warunkiem, że szkolenia odbywają się w ramach kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego. Nie są to wszakże jedyne warunki, od których uzależnione jest zwolnienie dla szkoleń. Na podstawie § 13 ust. 1 pkt 20 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 kwietnia 2011 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 73, poz. 392), ze zwolnienia korzystają usługi kształcenia zawodowego bądź przekwalifikowania zawodowego, które są w co najmniej 70 proc. finansowane ze środków publicznych. Czas trwania kursu w zakresie kształcenia zawodowego bądź przekwalifikowania nie ma znaczenia do uzyskania bądź uaktualnienia wiedzy.
Dotychczas nie było jednak jasne, czy zwolnienie może mieć zastosowanie, w przypadku, gdy dane szkolenie adresowane jest do podmiotów gospodarujących środkami publicznymi (np. jednostek administracji publicznej). Wydawało się, że wówczas szkolenie nie jest finansowane ze środków publicznych, a brak zwolnienia w tym przypadku jest uzasadniony celem regulacji.
Ministerstwo Finansów w piśmie skierowanym do Zastępcy Dyrektora Departamentu Administracji Publicznej MSWiA odniosło jednak wyjaśnienia dotyczące stosowania zwolnienia od podatku VAT usług kształcenia zawodowego do usług szkoleniowych dla pracowników administracji publicznej oraz służb finansowanych w całości ze środków publicznych.
(PT1/063-27-406/EFU/2011/488)
Artykuł pochodzi z programu System Informacji Prawnej LEX on-line