Piotr S. spowodował w 1999 r. wypadek drogowy na ulicach Chełma. Jego auto wpadło w poślizg i uderzyło w drzewo, szkody materialne wyceniono na 8 tys. zł. Ponieważ samochód był ubezpieczony zwrócił się o wypłacenie odszkodowania z tytułu OC i AC do Towarzystwa Ubezpieczeniowo-Reasekuracyjnego, gdzie wykupił polisę. Odszkodowanie przyznano, ale  pieniędzy nie wypłacono z powodu ogłoszenie upadłości przez Towarzystwo. Środki pieniężne wypłacone w ramach planu podziału masy upadłościowej nie wystarczyły na zaspokojenie roszczenia Piotra S., co stwierdził sąd w 2005 roku. Wobec tego poszkodowany w kwietniu 2010 roku wniósł pozew o zasądzenie 8 tys. zł od Skarbu Państwa reprezentowanego przez prezydenta miasta Chełma. Po czym wezwał także w charakterze pozwanego Miejskie Przedsiębiorstwo Robót Drogowych Sp. z o.o., które jest odpowiedzialne za zimowe odśnieżanie i utrzymanie  ulic w mieście, a tym bardziej drogi krajowej.
Sąd I instancji oddalił pozew, tłumacząc, że pozwany prezydent i Miejskie Przedsiębiorstwo Robót Drogowych nie było następcami prawnymi upadłego Towarzystwa Ubezpieczeniowego. Sąd rejonowy podkreślił, że za szkodę odpowiada zarządca drogi. Kto nim był w chwili wypadku? Zarząd miasta. Sąd zacytował aktualną treść art.19 ust.5 ustawy o drogach publicznych, zgodnie z którym w granicach miast na prawach powiatu zarządcą wszystkich dróg publicznych ( z wyjątkiem autostrad i dróg ekspresowych) jest  prezydent miasta. Jednak przepis się zmienił i w dacie powstania szkody ( na mocy art.52 pkt.10 nowelizowanej ustawy o kompetencji organów  administracji publicznej) zarządcą wszystkich dróg był zarząd miasta. Jednak w ocenie sądu I instancji powód nie wykazał , że za szkodę ponosi odpowiedzialność Skarb Państwa. Nie ma w tej sprawie legitymacji biernej, gdyż taka legitymacja przysługuje miastu, reprezentowanemu przez prezydenta Chełma.
Piotr S. złożył apelację od tego wyroku. Sąd Okręgowy w Lublinie powziął wątpliwość, kogo reprezentuje prezydent miasta, a wcześniej zarząd miasta na prawach powiatu, jako zarządca dróg.
Sąd Najwyższy w uchwale podjętej  24 lipca br. stwierdził, że zarząd miasta jako zarządca drogi krajowej w granicach miasta na prawach powiatu w zakresie odpowiedzialności za szkody wynikłe  z powodu nienależytego utrzymania nawierzchni reprezentował miasto na prawach powiatu. 

Sygnatura akt III CZP 33/13 , uchwała 3 sędziów 2013 r.