Projekt ustawy o zmianie ustawy o drogach publicznych dotyka dwóch zagadnień. Pierwsze, dotyczy stworzenia możliwości współfinansowania budowy i utrzymania dróg publicznych przez samorządy wspólnie z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad.
Drugie zagadnienie dotyczy stworzenia możliwości ministrowi właściwemu do spraw transportu wydawania, rozpowszechniania lub rekomendowania wzorców i standardów dotyczących przygotowania inwestycji w zakresie dróg publicznych, Chodzi o budowę, przebudowę, remont, utrzymanie lub ochronę – w formie opracowań, które są udostępniane w Biuletynie Informacji Publicznej, na stronie urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw transportu.
Podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa Jerzy Szmit w czasie obrad komisji sejmowej zapewnił, że samorządy licznych szczebli chciały taką możliwość stworzyć.
Co do uprawnień ministra,to "nie rzecz w tym, żeby po prostu budować drogi taniej, tylko, żeby właściwie wykorzystywać pieniądze publiczne. Jedną z takich metod jest standaryzacja, tworzenie norm, wskazówek i zaleceń" - wyjaśnił min. Jerzy Szmit.
W marcu tego roku minister Adamczyk powołał Radę Ekspertów. Jest to zespół składający się z przedstawicieli samorządów, które też są bardzo znaczącym inwestorem w zakresie infrastruktury drogowej, ale też wykonawców. Są tam również przedstawiciele strony społecznej, Generalnej Dyrekcji, więc całe grono, które dzisiaj odpowiada za prowadzenie inwestycji drogowych. Ten zespół ekspertów pracuje nad przygotowaniem i przedstawieniem kilku wzorców aktów, które regulują proces inwestowania w Polsce.
Ministerstwo przygotowuje wzór umowy na duże inwestycje drogowe.
Jarosław Komża, ekspert Związek Powiatów Polskich zwrócił uwagę na fakultatywność mechanizmu wprowadzonego w ustawie.
- Chodzi o to, żeby nie dochodziło do praktyk wymuszania na samorządach – mówiąc krótko – finansowania pewnych zakresów inwestycji w odniesieniu do dróg publicznych, bo to z pewnością byłoby wypaczenie idei partnerskiej współpracy pomiędzy samorządem a rządem w tych inwestycjach - wyjaśniał Komża.
Sejm: samorządy pomogą GDDKiA remontować drogi
We wtorek 13 grudnia Sejm rozpatrzy na posiedzeniu plenarnym ustawę dotyczącą stworzenia możliwości współfinansowania budowy i utrzymania dróg publicznych przez samorządy wspólnie z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad