Po poprawkach wprowadzonych w projekcie znalazło się wiele zapisów, które idą w dobrym kierunku i mogą realnie przyczynić się do wzmocnienia cyberbezpieczeństwa w Polsce - uważają eksperci z Instytutu Kościuszki.
Fundamentalną zmianą jest propozycja powołania Pełnomocnik Rządu do Spraw Cyberbezpieczeństwa oraz Kolegium do Spraw Cyberbezpieczeństwa. Pełnomocnik, w randze sekretarza stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odpowiadać ma za koordynowanie na poziomie krajowym realizacji zadań dotyczących zapewnienia cyberbezpieczeństwa. Usytuowanie tej funkcji wysoko i mocno w systemie, jest niewątpliwie bardzo dobrym krokiem w stronę postulowanego od dawna przez Instytut Kościuszki stworzenia systemu koordynacji działań – podkreśla dr Joanna Świątkowska, Dyrektor Programowa Europejskiego Forum Cyberbezpieczeństwa – CYBERSEC.
Czytaj też>> Cyberbezpieczeństwo Europy zależy m.in. od implementacji unijnej dyrektywy
Istotne jest także ustanowienie Kolegium, które ma szansę stać się platformą uzgadniania najważniejszych kierunków działań w zakresie cyberbezpieczeństwa na poziomie krajowym.
Biokomponenty i tachografy
Sejm rozpatrzy w II czytaniu projekt nowelizacji ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych. Rząd proponuje powołanie Funduszu Niskoemisyjnego Transportu, którego celem ma być m.in. finansowanie rozbudowy infrastruktury umożliwiającej stosowanie paliw alternatywnych, tj. biokomponentów, biopaliw ciekłych, innych paliw odnawialnych, energii elektrycznej, wodoru, sprężonego gazu ziemnego (CNG) i skroplonego gazu ziemnego (LNG) w transporcie. Fundusz będzie finansował projekty, o których mowa m.in. w Planie Rozwoju Elektromobilności w Polsce.
Izba będzie także kontynuować prace nad rządowym projektem ustawy o tachografach. W nowych przepisach przewidziano regulacje zwiększające bezpieczeństwo przewozów drogowych przez wprowadzenie nowych wymagań w zakresie systemu tachografów. Proponowana regulacja ograniczy ryzyko ich niewłaściwego wykorzystania, co zapewnią nowe zasady ich instalacji, naprawy i sprawdzania.
Usługi w sieci
Sejm rozpocznie prace nad rządowymi propozycjami zmian w ustawie o usługach zaufania oraz identyfikacji elektronicznej. Projekt wychodzi naprzeciw potrzebom osób korzystających z usług w sieci (jak i świadczących takie usługi) stwarzając podstawy niezbędne dla budowania zaufania do całego środowiska online. Celem zmian jest poprawa jakości usług świadczonych drogą elektroniczną, jak również przyśpieszenie realizacji niektórych czynności w ramach prowadzonych postępowań.
Prawo farmaceutyczne
W II czytaniu zostanie rozpatrzony rządowy projekt ustawy nowelizacji ustawy - Prawo farmaceutyczne. Chodzi o wzmocnienie systemu nadzoru nad wytwarzaniem produktów leczniczych i obrotem nimi, ograniczenie wywozu leków za granicę w celu zwiększenia ich dostępności dla pacjentów w Polsce oraz lepszy dostęp do nowych terapii lekowych.
Na tym posiedzeniu Izby posłowie wysłuchają też informacji z działalności Krajowej Rady Sądownictwa w 2017 r., jak również Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych za lata 2016 i 2017.