Proponowany Projekt ustawy stanowi odpowiedź na wyzwania, jakie stoją przed Polską w związku z wdrażaniem środków unijnych. Konieczne są zmiany w prawie krajowym, które umożliwią nie tylko efektywne wykorzystanie tych środków, ale również wykorzystanie ich w określonym terminie tak, aby skumulować i uruchomić jak największy potencjał rozwojowy Polski. Projektowane zmiany są również istotne dla kształtowania i koordynacji polityki rozwojowej w Polsce. Dotyczą one uporządkowania systemu instytucjonalnego oraz usystematyzowania działań strategicznych podejmowanych - zarówno na szczeblu centralnym, jak i regionalnym - przez podmioty uczestniczące w zarządzaniu procesami rozwoju kraju, w tym zaangażowane we wdrażanie funduszy europejskich. Przewiduje się, że wejście w życie projektowanych regulacji zwiększy konkurencyjność gospodarki dzięki wprowadzeniu obowiązku średniookresowego długofalowego programowania odnoszącego się do regionów, rozwoju przestrzennego, sektorów i innych obszarów aktywności państwa w sferze gospodarczej i społecznej.

Zaproponowane zapisy dotyczą przede wszystkim zmian w ustawie o finansach publicznych i ustawie o zasadach prowadzenia polityki rozwoju. Doprowadzono m.in. do uspójnienia przepisów obu ustaw w zakresie programów wieloletnich i ich zgodności ze średniookresową strategią rozwoju kraju. Aby system był bardziej przyjazny beneficjentom udoskonalono takie instrumenty, jak wytyczne czy procedura odwoławcza. W sposób bardziej ogólny sformułowano zakaz zmiany zasad konkursu, na niekorzyść wnioskodawców, w trakcie jego trwania; analogiczny zakaz wprowadzono w odniesieniu do wytycznych oraz systemów realizacji programów operacyjnych. Poszerzono także zakres porozumień zawieranych między Instytucją Zarządzającą programem operacyjnym a Instytucją Pośredniczącą w jego wdrażaniu. W ustawie o finansach publicznych wprowadzono przepisy zwiększające skuteczność i efektywność wydatkowania środków unijnych, m.in. doprecyzowano nie tylko pojęcie, ale również zakres i obowiązywanie "dotacji rozwojowej", uproszczono system obiegu środków finansowych, w tym przede wszystkim tzw. "środków niewygasających".

Ponadto, w celu kompleksowego usprawnienia systemu wdrażania funduszy europejskich, projekt ustawy wprowadza zmiany, w następujących ustawach: o samorządzie województwa, o działach administracji rządowej, o Narodowym Planie Rozwoju oraz w ustawie o systemie oświaty.

Oficjalne źródło: Ministerstwo Rozwoju Regionalnego