Nowelizacja ustawy z 30 września 2000 r. – Prawo własności przemysłowej (Dz. U. z 2013 r. poz. 1410 ze zm.) na podstawie ustawy z 24 lipca 2015 r. (Dz. U. poz. 1266) wywołała konieczność wydania szeregu nowych aktów wykonawczych, uwzględniających wprowadzane zmiany. Objęło to m.in. szczegółową regulację dotyczącą rejestrów prowadzonych przez Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej. Nowym aktem prawnym w tym zakresie jest rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 12 stycznia 2017 r. w sprawie rejestrów prowadzonych przez Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. poz. 115).
W nowym rozporządzeniu przewidziano funkcjonowanie odrębnego rejestru dodatkowych praw ochronnych. Dotychczas informacje o dodatkowych prawach ochronnych były gromadzone w rejestrze patentowym. Teraz informacje te zostaną przeniesione do odrębnego rejestru. Z kolei w rejestrze patentowym znajdą się numery zgłoszeń międzynarodowych oraz numery publikacji zgłoszeń międzynarodowych.
W związku z tym, że nie ma obecnie podstawy prawnej do wpisywania do rejestrów numerów NIP wnioskodawców, informacje te nie będą już uwidoczniane.
W pozostałym zakresie nowa regulacja co do zasady powtarza postanowienia aktu zastępowanego – rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z 20 maja 2008 r. w sprawie rejestrów prowadzonych przez Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. Nr 91, poz. 564). Przepisy aktu wykonawczego dostosowane zostały do nowej, elektronicznej postaci rejestrów prowadzonych przez Urząd Patentowy. Jednocześnie rejestry nadal mogą być utrzymywane w postaci ksiąg rejestrowych. Księgi te będą mogły być zamknięte pod warunkiem, że ich zapisy zostaną zdigitalizowane, a dane rejestrowe w odpowiedni sposób zarchiwizowane.
Nowa regulacja obejmie rejestry otwarte i nie zamknięte w dniu wejścia w życie rozporządzenia. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 19 stycznia 2017 r.
Źródło: www.dziennikustaw.gov.pl