Bank Światowy i Międzynarodowa Korporacja Finansowa przedstawiły polskim urzędnikom państwowym najwyższej rangi najważniejsze wnioski wynikające z badania Doing Business 2008. Polska znalazła się na 74 miejscu, wśród 178 krajów, w rankingu dotyczącym łatwości prowadzenia działalności gospodarczej, przed takimi krajami jak Rosja (106) i Grecja (100), ale za Irlandią (8), Niemcami (20), Hiszpanią (38) i Republiką Czeską (56). Polska znalazła się jednak na najniższym miejscu spośród krajów – nowych członków UE.
Autorzy raportu chwalą Polskę za przeprowadzone reformy obejmujące obniżenie kosztów rejestracji prawa własności oraz ułatwienie egzekucji postanowień kontraktowych. Raport stwierdza jednak, że w całym zestawie wskaźników wyniki osiągane przez Polskę nie rozkładają się równomiernie. W odniesieniu do wskaźnika ochrony inwestorów Polska znalazła się na 33 miejscu na świecie, podczas gdy w zakresie łatwości pozyskiwania licencji i koncesji – dopiero na 156-tym. W rankingu ogólnym Polska spadła, w porównaniu do poprzedniego roku, o sześć miejsc. Raport również podkreśla fakt, że kraje, które znajdowały się na podobnych miejscach w rankingu, przeprowadziły w latach 2006/2007 więcej reform niż Polska.
Jako region Europa Wschodnia i kraje byłego ZSRR prześcignął kraje Azji Wschodniej w łatwości prowadzenia działalności gospodarczej. Co więcej, niektóre kraje tego regionu, w wyniku przeprowadzonych reform, prześcignęły również wiele gospodarek Europy Zachodniej. Przodującym reformatorem w regionie jest Chorwacja, a także trzy inne kraje Federacyjna Republika Macedonii, Gruzja i Bułgaria. Chorwacja znalazła się w pierwszej dziesiątce reformatorów na świecie.
“Wyniki świadczą o tym, że w miarę deregulacji przez rządy kwestii prowadzenia działalności gospodarczej coraz więcej prywatnych przedsiębiorstw podejmuje działalność gospodarczą; jest to szczególnie widoczne w Europie Wschodniej,” powiedział Simeon Djankov, główny autor raportu. “Europa Wschodnia zanotowała szczególnie wysoki wzrost liczby nowopowstających przedsiębiorstw co najmniej taki, jak zanotowano w przeszłości w krajach Azji Wschodniej.”
Według autorów raportu potencjalne reformy, które mogłyby ułatwić prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce, w krótkim okresie, obejmują następujące dziedziny:
1. Rozpoczęcie działalności; likwidacja wymogu dotyczącego wielkości kapitału;
2. Koncesje i licencje: przyśpieszenie procesu udzielania pozwoleń na budowę;
3. Płacenie podatków; rozszerzenie możliwości płacenia podatków on-line.
Powyższe reformy wymagają zmian o charakterze administracyjnym lub też mogą być dokonane poprzez określone działania rządu. Zmiany te mogą mieć istotny wpływ na klimat gospodarczy w Polsce poprzez eliminowanie barier biurokratycznych utrudniających prowadzenie działalności gospodarczej. Takie szybkie rezultaty mogą doprowadzić do stworzenia otoczenia, w którym łatwiej będzie skutecznie przeprowadzić średnio-okresowe i głębsze reformy. “Jeżeli Polska przeprowadziłaby reformy sugerowane w Raporcie “Doing Business”, mogłaby osiągnąć znaczny wzrost swojej pozycji w rankingu ogólnym, tak jak to miało miejsce w przypadku Gruzji i Chorwacji” dodał Djankov.
Doing Business 2008 określa miejsce 178 gospodarek w zakresie łatwości prowadzenia działalności gospodarczej w oparciu o 10 wskaźników regulacji dotyczących biznesu. Wśród najwyżej ocenionych krajów Europy Wschodniej i Azji Centralnej znalazły się Estonia (17), Gruzja (18), Łotwa (22), Litwa (26), Słowacja (32), Armenia (39), Węgry (45), Bułgaria (46) i Rumunia (48). Ranking bada czas i koszty konieczne dla spełnienia wymagań rządów w zakresie rozpoczęcia działalności gospodarczej, prowadzenia działalności, obrotu handlowego, podatków i zamknięcia działalności. Badanie nie obejmuje takich zmiennych jak polityka makroekonomiczna, jakość infrastruktury, zmienność kursów wymiany walut, percepcja inwestorów lub też wskaźniki przestępczości. Już od 2003 roku badania Doing Business stanowią inspirację i stały się podstawą dla 113 reform przeprowadzonych na całym świecie.
Reformujemy zbyt wolno
Bank Światowy i Międzynarodowa Korporacja Finansowa przedstawiły polskim urzędnikom najważniejsze wnioski wynikające z badania Doing Business 2008. Polska znalazła się na 74 miejscu, wśród 178 krajów, w rankingu dotyczącym łatwości prowadzenia działalności gospodarczej.