"Nie jest to decyzja przesądzona, ale prezydent ją rozważa i jest to bardzo prawdopodobne" - podkreślił zastępca szefa kancelarii na konferencji prasowej w środę, dopytywany o datę referendum.
Mucha przypomniał, że wiążący był wynik referendum z 2003 r. w sprawie przystąpienia do UE. Tamto referendum było dwudniowe. "Nie bałbym się takiego rozstrzygnięcia, że to referendum będzie dwudniowe. 10 i 11 listopada mogę zarówno manifestować swój patriotyzm uczestnictwem w manifestacjach, zgromadzeniach, rozmaitych uroczystościach patriotycznych, religijnych, świętować z rodziną, najbliższymi, ale myślę, że w tej formule dwudniowej znajdzie się chwila, żeby pójść do lokalu i oddać głos w referendum" - wyjaśnił.
Zgodnie z ustawą o referendum ogólnokrajowym wynik referendum jest wiążący, jeżeli wzięła w nim udział więcej niż połowa uprawnionych do głosowania.
"Wolą prezydenta Andrzeja Dudy jest, by referendum ws. konstytucji odbyło się w 100-lecie niepodległości" - dodał prezydencki minister.
"Inicjatywa pana prezydenta polega na tym, by Polacy wypowiedzieli się, co do kierunków zmian konstytucji i, by ta wypowiedź była wypowiedzią wiążącą" - podkreślił Mucha, który jest pełnomocnikiem prezydenta ds. referendum dotyczącego projektu nowej konstytucji. "Referendum wiążące w sensie prawnym będzie podstawą inicjowania procedury zmiany konstytucji" - dodał.
Minister zapowiedział, że 22 listopada w Warszawie odbędzie się kolejna debata ws. konstytucji z udziałem prezydenta Dudy, tym razem dotycząca spraw związanych z polską wsią. "To będzie spotkanie, na które zapraszamy przede wszystkim przedstawicieli środowisk związanych z polską wsią, nie tylko samorządowców, ale także ekspertów, którzy się w tych sprawach powiadamiają" - podkreślił.
"Prezydent prowadzi dialog z narodem" - powiedział Mucha. Jak zaznaczył, esencją tego dialogu są otwarte spotkania regionalne. Według niego kolejne spotkania odbędą się jeszcze w tym roku w Krakowie (24 listopada), Olsztynie (27 listopada), Bydgoszczy (1 grudnia), Wrocławiu (4 grudnia) i Opolu (15 grudnia).
Według Muchy spotkania odbędą się we wszystkich miastach wojewódzkich. "Chcemy, by w tych spotkaniach wzięło udział jak najwięcej obywateli. Prezydent chce wsłuchać się w głos Polaków" - podkreślił.
Do tej pory odbyło się siedem spotkań ws. zmian w konstytucji: w Rzeszowie, Szczecinie, Kielcach, Poznaniu, Toruniu, Katowicach i Gdańsku. Według pełnomocnika ds. referendum, konsultacje społeczne będą podstawą sformułowania pytań we wniosku o referendum, który prezydent skieruje do Senatu. Mucha sugerował, że wystąpienia do Senatu można się spodziewać przed wakacjami 2018 r.
Według niego tematami, które się powtarzają w trakcie spotkań regionalnych, jest m.in. kwestia reformy wymiaru sprawiedliwości, podziału kompetencji w ramach władzy wykonawczej pomiędzy prezydentem a rządem, ochrona pracy i zabezpieczenia emerytalne. "Pojawiają się tego rodzaju pytania, czy można wprowadzić do konstytucji przepisy gwarantujące priorytet dla polityki rodzinnej" - powiedział wskazując na program Rodzina 500 Plus.
Mucha zaprezentował też nowy logotyp kampanii informacyjnej "Wspólnie o Konstytucji".
Prezydent Andrzej Duda ogłosił inicjatywę przeprowadzenia referendum w sprawie zmian w konstytucji w czasie uroczystości w Święto Konstytucji 3 Maja. (PAP)
autor: Magdalena Cedro